چین و امریکا ۷۵ درصد بازار فروش اسلحه را در اختیار دارند

صبح کابل
چین و امریکا ۷۵ درصد بازار فروش اسلحه را در اختیار دارند

 تحقیقات تازه‌ی موسسه‌ی استکهلم سیبپری سویدن، نشان می‌دهد که شرکت‌های چینی و امریکایی، ۷۵ درصد بازار فروش اسلحه را در اختیار دارند.

این گزارش که روز دوشنبه (۱۷ قوس/ ۷ دسامبر)، از سوی موسسه‌ی تحقیقی استکهلم سیپری به نشر رسیده، آمده است که شرکت‌های چینی و امریکایی بر بازار اسلحه در جهان تسلط دارند و ۷۵ درصد بازار فروش اسلحه را در اختیار دارند.

این تحقیق که بر ۲۵ شرکت بزرگ تسلیحاتی در سراسر جهان انجام شده نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۹، دوازده شرکت امریکایی ۶۱ درصد بازار فروش تسلیحات و لوازم نظامی و شرکت‌های چینی ۱۵٫۷ درصد فروش تسلیحات نظامی را در اختیار داشتند.

در این گزارش، آمده است  که فروش تسلیحات ازسوی ۲۵ شرکت تسلیحاتی بزرگ جهان، ۸٫۵ درصد رشد داشته و پول آن به ۳۶۱ میلیارد دالر می‌رسد.

در فهرست ۲۵ شرکت بزرگ فروش تسلیحات در جهان، چهار شرکت چینی وارد شده اند که در سال‌های گذشته در این فهرست نبودند. در این فهرست هم‌چنان دو شرکت روسی جا گرفته اند و یک شرکت روسی که سال‌ها در این فهرست بود، به خاطر کاهش  ۱٫۳ میلیارد دالر در آمد آن، از فهرست حذف شده است.

پنج شرکت امریکایی در صدر این فهرست قرار دارند. در این فهرست برای نخستین بار، شرکت «ای‌دی‌جی‌ای» امارات متحده‌ی عرب جا گرفته است.

موسسه‌ی تحقیقی استکهلم سیپری، درسال ۱۹۶۶ تشکیل شده و هدف آن، بررسی هزینه‌های نظامی و فروش تسلیحات است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x