چین سخنان پاپ را بی‌اساس خواند

صبح کابل
چین سخنان پاپ را بی‌اساس خواند

مقام‌های چینی، حرف‌های پاپ را که گفته «اویغورهای مسلمان چین، از سوی این کشور» آزار و اذیت می‌شود، رد کرد و آن را بی‌اساس خوانده اند.

ژایو لیجیان، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی چین، روز سه‌شنبه(۴ قوس/ ۲۴ نوامبر)، در پکن پایتخت این کشور، به حرف‌های پاپ واکنش نشان داد.

آقای لیجیان گفته است: «سخنان پاپ فرانسیس در باره‌ی اویغورهای این کشور، بی‌اساس است و دولت چین از حقوق اقلیت‌ها در این کشور حفاظت می‌کند.»

پاپ فرانسیس، به تازگی کتابی نوشته است که در آن‌ به تغییرات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و در باره‌ی مسحیانی که در کشورهای اسلامی آزار می‌بیند و اقلیت‌هایی مانند روهینگیا در میانمار، اویغورها در چین و ایزدی‌ها در عراق، اشاره کرده است.

کتاب پاپ فرانسیس، تحت نام «بیا رویا داشته باشیم؛ راه آینده‌ی بهتر» در ۱۵۰ صفحه نوشته شده است و قرار است روز نخست ماه دسامبر فروش آن آغاز شود.

سازمان ملل و گروه‌های مدافع حقوق بشر، بارها از رفتار دولت چین در برابر مسلمان اویغور شهر سین‌کیانگ، انتقاده کرده و گفته است چین اردوگاه‌های برای نگهداری اویغورها ایجاد کرده است؛ اتهامی که بارها از سوی دولت چین رد و اعلام کرده که این دولت به خاطر آموزش مهارت و دانش، اردوگاه‌ها را ایجاد کرده است.

اویغورها بیش از چهار هزار سال تاریخ دارد  و در زمان هخامنشیان و اشکانیان، این منطقه بخشی از منطقه‌ی شاهیان ایرانی بود. چین منطقه‌ی اویغورها را در قرن هژدهم میلادی فتح کردند و از آن زمان، میان چین و اویغورها تنش جریان داشته است.