دولت چین به خانواده‌ها اجازه‌ی داشتن ۳ فرزند را داد

صبح کابل
دولت چین به خانواده‌ها اجازه‌ی داشتن ۳ فرزند را داد

مقام‌های دولت چین، اعلام کرده اند که از این پس خانواده‌ها اجازه دارند که سه فرزند داشته باشند.

رسانه‌های چینی روز دوشنبه (۱۰ جوزا/ ۳۱ می)، گزارش داده اند که در نشست حزب سیاسی حزب کمونیست، شی جین پینگ، رییس‌جمهور این کشور، اجازه‌ی داشتن حداکثر سه فرزند را به خانواده‌ها داده است.

دولت چین در حالی خبر از این تصمیم می‌دهد که سه هفته پیش، نتایج سرشماری در این کشور به نشر رسید که نشان‌دهنده‌ی کاهش شدید زاد و ولد در پرجمعیت‌ترین کشور جهان را نشان می‌دهد.

بر اساس آمار سرشماری جدید دولت چین، در سال  ۲۰۲۰ میلادی، ۱۲ میلیون نوزاد‌ متولد شده‌ اند، در حالی که در سال ۲۰۱۹، این رقم به ۱۴ میلیون ۶۵۰ هزار نوزاد می‌رسید.

چین که پرجمعیت‌ترین کشور جهان به شمار می‌رود، در سال ۱۹۷۹ میلادی، سیاست تک‌فرزندی را برای خانواده‌ها به اجرا گذاشت؛ اما پس از کاهش زادو ولد در این کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی، آن را به دو فرزندی تغییر داد و بر اساس تصمیم جدید این دولت، خانواده‌ها اجازه دارند که سه فرزند داشته باشند.

پس از سال ۲۰۱۶ میلادی که سیاست دو فرزندی به اجرا گذاشته شد، زادو ولد کاهش چشم‌گیری در این کشور داشت و علت آن، تنها اجرایی‌شدن این سیاست نبود؛ بلکه کم‌شدن ازدواج‌ها، افزایش هزینه‌ی بلند آموزش فرزندان و خانه، بارداری زنان در سنین بالاتر، از دیگر علت‌های، آن بوده است.

از سوی دیگر، نزدیک به ۱۹درصد جمعیت چین را سال‌مندان بالاتر از ۶۰ سال تشکیل می‌دهند که شمار آن به بیش از ۲۶۴ میلیون نفر می‌رسد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x