وال‌استریت ژورنال: محققان در شهر ووهان چین، پیش از اعلام شیوع کرونا بیمار بودند

صبح کابل
وال‌استریت ژورنال: محققان در شهر ووهان چین، پیش از اعلام شیوع کرونا بیمار بودند

روزنامه‌ی وال‌استریت ژورنال، به نقل از چند منبع اطلاعاتی امریکا، گزارش داده است که سه محقق و ویروس‌شناس در یک آزمایشگاه در شهر ووهان چین، پیش از اعلام خبر شیوع ویروس کرونا، بیمار بودند.

این گزارش که یک‌شنبه‌شب (۲ جوزا/ ۲۳ می)، با استناد به یک گزارش افشا شده‌ی اطلاعاتی امریکا نشر شد، نشان می‌دهد که این سه محقق، چند ماه پیش از اعلام رسمی شیوع ویروس کرونا از سوی دولت چین، بستری شده بودند.

بر اساس این گزارش، محققان گفته اند که در ماه نوامبر سال ۲۰۱۹ ویروس کرونا در میان ساکنان شهر ووهان شیوع پیدا کرده بود؛ اما دولت چین می‌گوید که نخستین بیمار کرونا در ۸ دسامبر ۲۰۱۹ تأیید شده است.

در این گزارش آمده است که مقام‌های برحال و پیشین اطلاعاتی امریکا در مورد مدرک‌های موجود در باره‌ی بیماری آن محققان در نوامبر ۲۰۱۹ نظریات متفاوتی داشته اند. یکی از این مقام‌ها، گفته است که این اطلاعات، از سوی یکی از شرکای اطلاعاتی بین‌المللی به دست آمده و نیاز به بررسی بیشتر دارد.

یک منبع دیگر به وال‌استریت ژورنال گفته است: «اطلاعاتی که ما از منابع متعدد به دست آورده بودیم، از کیفیت و دقت بسیار بالایی برخوردار بودند؛ تنها چیزی که به ما نمی‌گویند، این است که آن افراد چگونه بیمار شده بودند.»

این گزارش در حالی به نشر رسیده که داکتر فائوچی، رییس مرکز بیماری‌های عفونی ایالات متحده، چندی پیش گفته بود که هنوز هم «قانع نشده» است که ویروس کرونا به گونه‌ی طبیعی تکامل یافته باشد و در این مورد خواستار تحقیقات بیشتر شد.

او گفته بود: «افرادی استند که در این مورد تحقیق کرده اند و می‌گویند که ویروس احتمالا از یک طویله‌ی حیوانات شیوع پیدا کرده و انسان‌ها را مبتلا کرده است؛ اما دلیل دیگری هم می‌تواند داشته باشد و ما باید آن را پیدا کنیم. به همین دلیل، طرف‌دار هر تحقیقی استم که با یافتن پاسخی برای منشأی این ویروس بپردازد.»

این گزارش در آستانه‌ی برگزاری نشست سازمان جهانی صحت، برای تصمیم‌گیری در مورد مرحله‌ی بعدی تحقیق در مورد منشأی کووید-۱۹به نشر رسیده است.

پیش از این، کارشناسانی از سوی سازمان جهانی صحت، پس از چهار هفته تحقیق و بازرسی در شهر ووهان چین در مورد منشأی ویروس کرونا، در گزارش نهایی خود گفته بودند که ویروس کرونا به احتمال فراوان از خفاش‌ها توسط جانواران دیگر به انسان منتقل شده و احتمال این که این ویروس از یک آزمایشگاه شیوع کرده باشد؛ بسیار ضعیف است.

پس از آن، گروهی از دانشمندان برجسته‌ی بیولوژی، میکروب‌شناسی و ویروس‌شناسی گفته بودند که منشأی ویروس کرونا هنوز هم دقیق شناخته نشده است و فرضیه‌‌ی مربوط به منشأی آن از یک آزمایشگاه، منتفی نشده است.

دولت چین همواره فرضیه‌ی منشأی ویروس کرونا از یک آزمایشگاه را رد کرده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x