شمار قربانیان کرونا در امریکا از مرز نیم میلیون نفر گذشت

صبح کابل
شمار قربانیان کرونا در امریکا از مرز نیم میلیون نفر گذشت

شمار قربانیان ویروس کرونا در امریکا، از مرز نیم میلیون نفر گذشت. جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا، دستور داده است تا پرچم این کشور، برای بزرگ‌داشت از خاطره و یاد قربانیان، در تمام ادارات دولتی به حالت نیمه برافراشته شود.

روز دوشنبه (۴ حوت/ ۲۲ فبروری) شمار قربانیان ویروس کرونا در امریکا که همچنان در صدر کشورها از لحاظ تعداد مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا قرار دارد، از مرز ۵۰۰ هزار نفر گذشت.

جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا، همراه با کاملا هریس، معاونش و جیل بایدن، بانوی نخست، جلو دوربین‌ها ظاهر شدند و به یاد قربانیان، شمع روشن و برای یک دقیقه سکوت کردند.

بایدن سپس سخنرانی کرد و گفت: «ما در این موقعیت خطیر به جان‌های از دست رفته و به کسانی می‌اندیشیم که عزیزان خود را از دست داده‌اند. ما باید به عنوان یک ملت، یاد آن‌ها را زنده نگه داریم و تنها در این صورت می‌توانیم التیام یابیم. باید متحد باشیم و به عنوان یک ملت عزم کنیم که این پاندمی را شکست بدهیم.»

همزمان با سخنرانی جو بایدن، ناقوس‌های کلیسا در شهر واشنگتن به یاد ۵۰۰ هزار قربانی، ۵۰۰ بار نواخته شد.

بایدن پس از طنین ناقوس‌های کلیسا، گفت: «همان‌طور که به ابعاد انبوه مرگ آگاه استیم، باید تک تک آدم‌ها و زندگی آن‌ها را به یاد بیاوریم. برخی آن‌ها را مردمان معمولی خطاب می‌کنند، هیچ کدام از آن‌ها یک فرد عادی نبود، همه آن‌ها خارق‌العاده بودند، در این خاک متولد شده بودند، بسیاری هم به این‌جا مهاجرت کرده بودند و خیلی از آن‌ها آخرین نفس خود را به تنهایی در همین سرزمین کشیدند و جان باختند.»

امریکا در جایگاه نخست از نگاه تعداد مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در جهان قرار دارد. تا اکنون در امریکا، بیش از ۲۸ میلیون نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و بیش از ۵۰۰ هزار نفر نیز بر اثر این ویروس جان باخته‌اند که نزدیک به ۲۰ درصد شمار قربانیان ویروس کرونا در سراسر جهان را تشکیل می‌دهد.

با این حال، شمار کسانی که در امریکا واکسین کرونای فایزر و مدرنا را دریافت کرده‌اند، به بیش از ۶۳ میلیون نفر می‌رسد که نزدیک به ۱۵ درصد جمعیت امریکا را شکل می‌دهد.

جو بایدن، پس از آن که وارد کاخ سفید شد، به مردم امریکا وعده سپرد که در ۱۰۰ روز نخست ریاست‌جمهوری‌اش ۱۰۰ میلیون نفر در این کشور واکسین دریافت خواهند کرد.