آمار قربانیان ویروس کرونا در چین به ۵۶ نفر رسید

صبح کابل
آمار قربانیان ویروس کرونا در چین به ۵۶ نفر رسید

سازمان بهداشت چین، روز یک‌شنبه (۶ دلو) اعلام کرده است که آمار کلی قربانیان ویروس کرونا در این کشور، به ۵۶ نفر افزایش یافته و هم‌چنان یک هزار و ۹۷۵ نفر دیگر را آلوده کرده است.
شی جین ‌پینگ، رییس جمهور چین، در نشست ویژه‌ی دولتی، در روز اول سال نو چینی، به شهروندان این کشور هشدار داده است که انتشار ویروس تازه‌ی کرونا در حال شدت گرفتن است.
به نقل از تلویزیون دولتی چین، آقای شی به مقام‌های ارشد دولت، گفته است که کشورش با وضعیت ناگواری روبه‌رو است.
پس از شیوع ویروس کرونا در چین، مواردی از این ویروس در سایر کشورهای دنیا هم گزارش شده است.
در هنگ‌کنگ پنچ مورد، در ماکائو دو مورد، در تایوان سه مورد، در استرالیا چهار مورد و موارد دیگری در تایلند، جاپان، کوریای جنوبی، کانادا، ایالات متحده‌ی امریکا، ویتنام، سنگاپور، مالزی، نیپال و فرانسه ثبت شده است.
دولت کانادا، گفته است که اولین مورد از مبتلایان این ویروس، مرد ۵۰ ساله‌ای است که اخیراً از ووهان به گوانگژو و بعد از چین به تورنتو پرواز داشته است.
در همین حال، وزیر صحت فرانسه، دو روز پیش گفته بود که اولین مورد از این ویروس در منطقه‌ی بوردو در جنوب غربی فرانسه و دو مورد دیگر در محدوده‌ی شهر پاریس مشاهده شده است.
با گسترش ویروس کرونا در چین، اکنون ۵۶ میلیون نفر در این کشور در قرنطین به سر می‌برند تا از گسترش بیشتر این ویروس جلوگیری شود. این ویروس نخستین بار در شهر «ووهان» مشاهده شد و بعد از آن، در سایر شهرهای این کشور شیوع کرده است.
به دنبال افزایش آمار قربانیان و متبلایان این ویروس در چین و شیوع علایم آن در سایر کشورهای جهان، دولت افغانستان نیز از همکاران بین‌المللی‌اش خواسته است تا در زمینه‌ی تشخیص این بیماری با این کشور همکاری کنند.
فیروزالدین فیروز، وزیر صحت که روز شنبه (۵ دلو) در نشستی صحبت می‌کرد، گفت: «تا به حال کدام مورد مشکوک در افغانستان مشاهده نشده است.»
آقای فیروز، افزود که وزارت صحت در جریان روزهای گذشته، نشست‌های پی‌هم با سازمان جهانی صحت در زمینه‌ی تدابیر و جلوگیری این ویروس داشته است.
ویروس کرونا، یکی از کشنده‌ترین ویروس‌ها در جهان است که به تازگی در چین شیوع کرده و از حیوانات وحشی به انسان سرایت می‌کند. آن چه داکتران می‌گویند، تب شدید، سرفه، نفس‌تنگی و ضعف، از علایم اصلی این ویروس است.
نسل تازه‌ی ویروس کرونا بار اول در شهر ووهان چین مشاهده شد که بعد از ووهان به سایر شهر‌های این کشور شیوع پیدا کرد. در حال حاضر این ویروس به سایر کشورهای دنیا نیز رسیده است و دولت چین برای جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس، محدودیت‌های شدیدی را بر رفت‌وآمد و حضور در مراکز اجتماعی در چندین شهر این کشور به اجرا گذاشته است.