کارشناسان: احتمال دارد آمار واقعی مبتلایان به کرونا در هند ۱۰ برابر بیشتر از آمار رسمی باشد

صبح کابل
کارشناسان: احتمال دارد آمار واقعی مبتلایان به کرونا در هند ۱۰ برابر بیشتر از آمار رسمی باشد

آمار مبتلایان به ویروس کرونا در هند، برای دوازدهمین روز پی هم، بیش از ۳۰۰ هزار نفر اعلام شد که رکورد تازه‌‌ای در این کشور به شمار می‌رود.

به نقل از یورونیوز، بر اساس آماری که روز دوشنبه (۱۳ ثور/ ۳ می) به نشر رسید، در یک شبانه‌روز گذشته، ۳۶۹ هزار و ۱۴۷ نفر در هند به ویروس کرونا مبتلا شده اند و بیش از ۳ هزار و ۴۱۷ نفر دیگر در اثر این بیماری جان باخته اند.

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از کارشناسان صحی، در گزارشی نوشت که احتمال دارد آمار واقعی مبتلایان به ویروس کرونا در هند، ۵ تا ۱۰ برابر بیشتر از آمار رسمی باشد.

برخی از این کارشناسان گفته اند که تنها راه جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا در هند، قرنتین عمومی و اعلام حالت اضطرار است. یکی از کارشناسان گفته است که به جز موارد روزانه‌ی مبتلایان کرونا، شمار موارد فعال ویروس کرونا در بدن افراد نزدیک به ۳٫۵ میلیون مورد می‌رسد که تنها راه جلوگیری از انتشار آن، در خانه ماندن است؛ اما دولت هند تمایلی به قرنتین کردن کل کشور  ندارد.

از سویی دیگر، کارشناسان می‌گویند که گونه‌ی جهش‌یافته‌ی ویروس کرونا در هند که حالا به ۱۷ کشور از جمله بریتانیا، ایران و سویس رسیده، عامل مصیبت امروزه‌ی هند است. پنج دانشمند هندی به رویترز گفته اند که جمعی از مشاوران علمی، در اوایل ماه مارچ به مقام‌های هندی در باره‌ی نوع جدید به شدت سرایت‌کننده هشدار داده بودند؛ اما مقام‌ها این هشدار را جدی نگرفته و اقدام خاصی نکردند.

بحران کرونا در هند، نخست‌وزیر این کشور را با موجی از انتقادها روبه‌رو ساخته است. مخالفان سیاسی او می‌گویند که نارندرا مودی در زمینه‌ی مهار کرونا هیچ گامی بر نداشته و برعکس در این اواخر به میلیون‌ها شهروند هند اجازه داده تا بدون ماسک در مراسم مذهبی شرکت کنند و تجمعات سیاسی بزرگی را برگزار کنند.

سیزده حزب مخالف دولت هند، نامه‌ای را امضا کردند و از نخست‌وزیر خواستند که فورا واکسیناسیون ملی رایگان را آغاز کرده و اکسیجن‌رسانی به شفاخانه‌ها و مراکز صحی را در اولویت قرار دهد.

هند که بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی واکسین کرونا در جهان است، به میزان کافی واکسین ندارد و تا اکنون دست‌کم ۹ درصد جمعیت این کشور واکسین کرونا دریافت کرده اند و مسئولان چندین ایالت گفته اند که تا اکنون ۱۰ میلیون دوز واکسین را دریافت کرده اند و ۲ میلیون دوز دیگر تا سه روز آینده آماده خواهد شد.