ازدحام جمعیت در یک مراسم مذهبی یهودیان در اسراییل، ۴۴ کشته به جا گذاشت

صبح کابل
ازدحام جمعیت در یک مراسم مذهبی یهودیان در اسراییل، ۴۴ کشته به جا گذاشت

رسانه‌های اسراییل، گزارش داده اند که در نتیجه‌ی ازدحام جمعیت در یک مراسم مذهبی یهودیان در شمال این کشور، ۴۴ نفر جان باخته و ده‌ها نفر دیگر زخم برداشته اند.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، این رویداد پنج‌شنبه (۹ ثور/ ۲۹ اپریل)، در مراسم سالانه‌ی «لاگ بعومر» در کوه مرون در شمال این کشور رخ داده است.

گزارش‌های اولیه، نشان می‌داد که ساختمانی در محل این مراسم فروریخته است؛ اما سازمان خدمات اضطراری اسراییل، عامل این رویداد را ازدحام جمعیت در محل خوانده است.

مقام‌های صحی اسراییل نیز، گفته اند که ۱۸ نفر به شدت زخمی شده است که وضعیت شش نفر آن‌ها وخیم است و بیش از ۴۰ نفر دیگر، زخم سطحی برداشته است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل، این حادثه را «فاجعه‌ی سنگین » خوانده است و از مردم کشورش خواسته برای زخمیان این رویداد دعا کنند.

این گردهم‌آیی بزرگ پس از آن در اسراییل برگزار شد که دولت این کشور محدودیت‌ها برای رفت‌وآمد را کاهش داد.

بر اساس گزارش‌ها، نزدیک به ۱۰۰ هزار یهودیان ارتدوکس، روز پنج‌شنبه از سراسر اسراییل برای شرکت در مراسم سالانه‌ی زیارت مقبره‌ی شمعون بار یوخای، خاخام سرشناس و مشهور قرن دوم میلادی، در کوه مرون جمع شدند و مراسم مذهبی شان را برگزار کردند.

مراسم لاگ بعومر یا زیارت مقبره‌ی شمعون بار یوخای، سالانه با برپایی دعاخوانی، رقص، پای‌کوبی و روشن‌کردن آتش‌ برگزار می‌شود.