سالانه بیش از ۲٫۵ میلیون نفر به دلیل درمان نادرست جان خود را از دست می‌دهند

صبح کابل
سالانه بیش از ۲٫۵ میلیون نفر به دلیل درمان نادرست جان خود را از دست می‌دهند

اخیرا سازمان جهانی صحت اعلام کرده است که سالانه بیش از ۲٫۵ میلیون نفر در سراسر جهان، به دلیل درمان نادرست جان خود را از دست می‌دهند.

در گزارشی که این سازمان به تازگی نشر کرده، آمده است که هر سال حدود ۲٫۶ میلیون نفر در کشورهای در حال توسعه، به دلیل درمان نادرست و یا استفاده‌ی نادرست از داروها می‌میرند.

یافته‌های سازمان جهانی صحت نشان می‌دهد که در هر دقیقه پنج بیمار به دلیل به استفاده‌ی نادرست از داروهایی که برای شان تجویز می‎‌شود، جان شان را از دست می‌دهند.

همچنان گفته می‌شود که سالانه یک میلیون نفر نیز در جریان و یا پس از سپری شدن عملیات جان خود را از دست می‌دهند.

این گزارش که روز شنبه (۲۳ سنبله) در ژنو منتشر شده، نشان می‌دهد که این رقم تنها در کشورهای در حال توسعه و با درآمد کم و درآمد متوسط می‌باشد؛ زیرا کیفیت درمان در این کشورها بسیار اندک است.

مدیر کل سازمان جهانی صحت گفته است، دلیلی که این بیماران جان خود را از دست می‌دهند، اشتباه داکتران در تشخیص نوع بیماری و یا تجویز داروها می‌باشد.

 به نقل از دویچه وله، سازمان جهانی صحت اعلام کرده است که هزینه‌ی سالانه‌ی داروهای نادرست ۴۲ میلیارد دالر می‌شود.

این در حالی است که پیش از این گزارش‌های منتشر شده بود که نشان می‌داد سالانه حدود هشت میلیون نفر در سراسر جهان به دلیل استفاده از سگرت جان خود را از دست می‌دهند.

در این گزارش آمده بود که از میان هشت میلیون نفری که سالانه به دلیل استفاده از سگرت جان می‌دهند، حدود یک میلیون آن کسانی ‌اند که به دلیل همسایگی با معتادان، دود آن را تنفس می‌کنند.