دونالد ترامپ حزب جدیدی ایجاد نمی‌کند

صبح کابل
دونالد ترامپ حزب جدیدی ایجاد نمی‌کند

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور پیشین امریکا، اعلام کرده است که در حزب جمهوری‌خواه می‌ماند و تصمیم ندارد حزب جدیدی ایجاد کند.

ترامپ که در آخرین روز نشست سیاسی محافظه‌کاران امریکا در شهر اورلاندوی ایالت فلوریدا سخنرانی می‌کرد، گفت که بر بازگرداندن قدرت جمهوری‌خواهان در برابر دموکرات‌ها تمرکز خواهد کرد و قصد ایجاد حزب جدیدی را ندارد.

او افزود: «ما حزب جمهوری‌خواه را داریم که هیچ‌گاه به این اندازه متحد و قوی نبوده است، من تصمیم ایجاد حزب جدیدی را ندارم و این خبر، یک خبر دورغ بود.»

پیش از این، دونالد ترامپ در نشستی با شماری از متحدان و همسنگرانش، گفته بود که به دنبال تشکیل یک حزب جدید، به نام حزب «میهن‌پرست» است.

ترامپ پس از آن این تصمیم را اعلام کرد که شماری از جمهوری‌خواهان او را به تحریک مهاجمان برای شورش به کنگره‌ی امریکا، متهم کردند.

او با اشاره به تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر سال گذشته، گفت که ما پیروز انتخاب بودیم. او همچنان به گونه‌ی غیرمستقیم به اشتراکش در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ اشاره کرد و گفت: «چه کسی می‌داند؟ شاید تصمیم گرفتم که دموکرات‌ها را برای سومین بار شکست بدهم.»

دونالد ترامپ، در ادامه از سیاست‌های جو بایدن، رییس‌جمهور برحال امریکا انتقاد کرد و گفت که ماه نخست ریاست‌جمهوری او، فاجعه‌بارترین ماه نخست ریاست‌جمهوری در دروان رییس‌جمهور‌های عصر جدید است.

او افزود: «بایدن کشور را از اول امریکا، به آخر امریکا تبدیل کرده است و با بازگشایی مرزهای کشور به روی مهاجران، به ارزش‌های اساسی ما خیانت کرده است، از آموزش فرزندان مهاجران حمایت می‌کند؛ اما آموزش فرزندان امریکا را نادیده می‌گیرد.»

جو بایدن در نخستین‌ روز ورودش به کاخ سفید، شماری از فرمان‌های دونالد ترامپ را لغو کرد که از آن جمله، فرمان ممنوعیت سفر شهروندان چند کشور اسلامی و بازگشت به پیمان تغییرات اقلیمی پاریس بود.

این نخستین سخنرانی دونالد ترامپ پس از پایان ریاست‌جمهوری‌اش است. او که یک ماه پیش از دومین استیضاحش از سوی مجلس سنای این کشور تبرئه شد، به نخستین‌ رییس‌جمهور در تاریخ امریکا تبدیل شد که دو بار از سوی سنا استیضاح شده است.