پایان المپیک۲۰۲۰ توکیو؛ امریکا قهرمان شد

صبح کابل
پایان المپیک۲۰۲۰ توکیو؛ امریکا قهرمان شد

 بازی‌های المپیک۲۰۲۰ توکیو روز یک‌شنبه-۱۷ اسد-، به گونه‌ی رسمی پایان یافت و ایالات متحده‌ی امریکا قهرمان این دور المپیک شد.

امریکا با گرفتن ۳۹ مدال طلا، ۴۱ مدال نقره و ۳۳ مدال برنز در رشته‌های مختلف ورزشی، توانست دو دور متوالی، قهرمان المپیک شود.

پس از امریکا، چین با گرفتن ۳۸ مدال طلا، ۳۲ مدال نقره و ۱۸ مدال برنز، با یک پله صعود نسبت به المپیک۲۰۱۶ ریو، جایگاه دوم را بگیرد.

جاپان، میزبان این دور بازی‌های تابستانی المپیک، با به دست‌آوردن ۲۷ مدال طلا، ۱۴ مدال نقره و ۱۷ مدال مدال برنز، جایگاه سوم را از آن خود کرد.

بریتانیا که در دور پیش بازی‌های المپیک به جایگاه دوم رسیده بود، در این دور با به دست‌آوردن ۲۲ مدال طلا، به جایگاه چهارم رسید.

پس از آن، روسیه با ۲۰ مدال طلا، آسترالیا با ۱۷ مدال طلا، هالند، فرانسه، آلمان، ایتالیا هر کدام با ۱۰ مدال طلا به جایگاه پنجم تا دهم المپیک۲۰۲۰ توکیو رسیدند.

افغانستان در این دور بازی‌های المپیک با پنج ورزش‌کار در رشته‌های دوش در بخش مردان و زنان، تکواندو، نشانه‌زنی و شنا، نتوانست هیچ مدالی به دست بیاورد.

کیمیا یوسفی در بخش دوش زنان، شاه محمود نورزهی در بخش دوش مردان، فهیم انوری در بخش شنا، مهدی یاوری در بخش نشانه‌زنی و منصور فرزاد در بخش تکواندو، در دور اول حذف شدند و بی هیچ مدالی به خانه‌های برگشتند.

بازی‌های المپیک۲۰۲۰ توکیو به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا پس از یک سال تأخیر به تاریخ اول اسد آغاز شد و پس از ۱۷ روز بدون حضور تماشاچیان پایان یافت.