دوازده باشگاه بزرگ اروپایی سوپر لیگ فوتبال ایجاد کردند

صبح کابل
دوازده باشگاه بزرگ اروپایی سوپر لیگ فوتبال ایجاد کردند

دوازده باشگاه بزرگ فوتبال اروپا، از ایجاد یک لیگ جداگانه‌ به نام سوپر لیگ اروپا خبر داده‌اند. ایجاد سوپر لیگ فوتبال، با مخالفت شدید اتحادیه‌ی اروپا، فیفا و یوفا و حتا رهبران چند کشور اروپایی روبه‌رو شده‌ است.

در بیانیه‌ای که یک‌شنبه شب (۲۹ حمل/ ۱۸ اپریل)، از سوی ۱۲ باشگاه بزرگ اروپایی به نشر رسیده، آمده است که این لیگ، جایگزین لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا است و اواسط هر هفته برگزار می‌شود.

تیم‌هایی بزرگی چون؛ بارسلونا، رئال مادرید، اتلتیکو مادرید اسپانیا، منچستر یونایتد، منچستر سیتی، لیورپول، چلسی، آرسنال و تاتنهام  انگلیس، آث میلان، یوونتوس و انتر میلان ایتالیا، بنیان‌گذاران این لیگ استند.

در بیانیه‌ی مشترک دوازده باشگاه اروپایی، هدف از ایجاد این لیگ، بهبود کیفیت رقابت‌ها و سود مالی برای باشگاه‌ها خوانده شده است.

بر اساس این بیانیه‌، باشگاه‌های حاضر در سوپر لیگ، ۳٫۵ میلیارد یورو دریافت خواهند کرد که برای اعمال اصلاحات و تغییرات در ساخت استادیوم‌ها و هم‌چنان کمک به گسترش بخش‌های فوتبال پایه این باشگاه‌های بزرگ اختصاص داده خواهد شد.

این لیگ با حضور ۲۰ تیم به شمول ۱۵ تیم موسس و دایمی و ۵ تیمی که فصل قبل دست‌آورد خوبی داشته‌اند، برگزار می‌شود.

سه تیم برتر در هر گروه، مستقیم به یک چهارم نهایی صعود می‌کنند و تیم‌های چهارم و پنجم دو گروه در دو بازی پلی‌آف رفت و برگشت، سرنوشت تیم‌های دیگر یک چهارم نهایی را مشخص می‌کنند.

قرار است سه تیم دیگر اروپایی نیز به جمع تیم‌های موسس سوپر لیگ اضافه شود که هنوز نام‌های این تیم‌ها مشخص نشده است؛ اما گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که تیم‌های آژاکس، پورتو، لیون، آ اس رم، دورتموند و لایپزیک جزو این سه تیم خواهد بود و باشگاه پاریسن ژرمن فرانسه و بایرن مونیخ آلمان، این پیشنهاد را نپذیرفته‌اند.

ایجاد سوپر لیگ فوتبال اروپا با مخالت شدیدی نیز روبه‌رو شده است.

فدراسیون جهانی فوتبال یا فیفا با نشر بیانیه‌ای این تصیم را غیرقانونی خوانده و گفته است بازیکنانی که در سوپر لیگ شرکت کنند، از حضور در جام جهانی ۲۰۲۲ محروم خواهند شد.

فدراسیون فوتبال اروپا و لیگ برتر انگلیس نیز مخالفت خود را با این تصمیم باشگاه‌ها اعلام کرده است. آن‌ها در بیانیه‌ی مشترکی، گفته‌‌اند که برای توقف این لیگ، از هیچ کاری دریغ نخواهند کرد و بازیکنانی که در این لیگ شرکت کنند، از مسابقات داخلی، تیم ملی و بازی‌های جهانی محروم خواهند شد.

این مخالفت‌ها تنها به نهادهای ورزشی خلاصه نشده است. بورییس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، گفته است که ایده‌ی ایجاد سوپر لیگ به فوتبال بسیار آسیب خواهد زد و به قلب بازی‌های داخلی حمله و طرف‌داران فوتبال را در سراسر جهان نگران می‌کند.

امانوئل ماکرون، رییس‌جمهور فرانسه، آن را تهدیدکننده‌ی اصل همبستگی و شایستگی ورزشی دانسته است. مارگارتیس شیناس، معاون کمیسیون اتحادیه‌ی اروپا آن را مغایر تنوع و فراگیری در اروپا خوانده است.