آتش‌سوزی در شفاخانه‌ای در هند ۱۸ کشته به جا گذاشت

صبح کابل
آتش‌سوزی در شفاخانه‌ای در هند ۱۸ کشته به جا گذاشت

در نتیجه‌ی آتش‌سوزی در یک شفاخانه‌ی بیماران کرونایی در غرب هند، ۱۸ بیمار جان باختند. این آتش‌سوزی، بامداد شنبه (۱۱ ثور/ ۱ می)، در شهر بهاروچ ایالت گجرات رخ داد و پس از یک ساعت، مهار شد.

پولیس گجرات، گفته است که این آتش‌سوزی در طبقه‌ی هم‌کف شفاخانه رخ داده و کارکنان شفاخانه موفق شدند ۳۱ بیمار را نجات دهند. وضعیت بیماران خوب گزارش شده است.

پولیس هند گفته است که تحقیقات در مورد دلیل این آتش‌سوزی آغاز شده است.

پیش از این نیز در آتش‌سوزی در بخش بیماران مبتلا به ویروس کرونا در شهر بمبی در سوم ثور، ۱۳ بیمار جان باختند.

آتش‌سوزی در غرب هند، در حالی  رخ داده که دولت هند با موج جدید ویروس کرونا دست‌وپنجه نرم می‌کند.

روز شنبه بیش از ۴۰۰ هزار نفر در هند، به ویروس کرونا مبتلا شدند که رکورد جدیدی در این کشور به شمار می‌رود. در همین روز نیز بیش از ۳۵۲۳ نفر در اثر بیماری کرونا جان باختند. به این ترتیب از زمان شیوع ویروس کرونا در این کشور، شمار مبتلایان به ویروس کرونا به بیش از ۱۸ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر و شمار جان باختگان نیز به بیش از ۲۱۱ هزار نفر رسیده است.

کارشناسان معتقدند که آمار رسمی، کم‌تر از آمار واقعی در این کشور است.

دومین کشور پرجمعیت جهان، در حال حاضر به کانون همه‌گیری کرونا مبدل شده است و بسیاری از شفاخانه‌‌ها با کمبود تخت، اکسیجن، دستگاه تنفس مصنوعی و حتا آمبولانس روبه‌رو اند. در بسیاری از شهرهای هند، مراکز سوزاندن اجساد با کمبود چوب و محل مناسب برای سوزاندن اجساد روبه‌رو اند و در بسیاری از شهرها و روستاهای هند، سوزاندن اجساد در پارک‌ها و فضاهای باز  انجام می‌شود.

ارتش هند نیز در چند روز اخیر به کمک بیماران کرونایی شتافته و به حمل و نقل تجهیزات صحی آغاز کرده و شفاخانه‌های نظامی را در اختیار غیرنظامیان قرار داده است.

دولت هند روز جمعه اعلام کرد که همه افراد بالاتر از ۱۸ سال واجد دریافت واکسین کرونا استند.

هند که بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی واکسین کرونا است، در حال حاضر مواد اولیه لازم برای تولید واکسین کرونا را در اختیار ندارد.