وزیر خارجه‌ی امریکا وارد اسراییل شد

صبح کابل
وزیر خارجه‌ی امریکا وارد اسراییل شد

پنج روز پس از برقراری آتش‌بس میان اسراییل و گروه حماس در نواز غزه، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی امریکا، وارد اسراییل شده است.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، آنتونی روز سه‌شنبه (۴ جوزا/۲۵ می)، وارد تل‌آیو، پایتخت اسراییل شده است. هدف از سفر او، حمایت از تلاش‌ها برای تحقق آتش‌بس خوانده شده است.

وزیر خارجه‌ی امریکا، قرار است در اسراییل با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر و وزیر خارجه‌ی این کشور دیدار کند. آقای بلینکن پس از آن، به رام‌الله در کرانه‌ی باختری خواهد رفت تا با محمود عباس، نخست‌وزیر و ریاض المالکی، وزیر خارجه‌ی تشکیلات خودگران فلسطین دیدار کند.

آنتونی بلینکن پس از آن، به کشورهای مصر و اردن سفر خواهد کرد. مصر در برقراری آتش‌بس میان اسراییل و گروه‌های فلسطینی نقش برجسته‌ای داشت و کشور اردن نیز نگرانی عمیق خود را از درگیری‌های ۱۱ روزه میان اسراییل و گروه‌های فلسطینی اعلام کرده بود.

سفر وزیر خارجه‌ی امریکا، در حالی به اسراییل و فلسطین صورت می‌گیرد که جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا، پس از برقراری آتش‌بس میان این دو کشور، تأکید کرد که تنها راه حل بحران میان اسراییل و فلسطین، مذاکرات سیاسی برای «تشکیل فلسطین در کنار اسراییل» است.

پس از برقراری آتش‌بس، دولت امریکا هم‌چنان از اختصاص بودجه‌ای برای کمک‌ به بازسازی غزه خبر داد؛ اما تأکید کرد که گروه‌های جهاد اسلامی و حماس «گروه تروریستی» است و سهمی در بازسازی غزه نخواهد داشت.

در درگیری ۱۱ روزه میان اسراییل و گروه‌های جهاد اسلامی و گروه حماس، در حملات هوایی اسراییل، ۲۵۳ نفر در غزه کشته شدند که ۶۶ تن آن‌ها کودک بودند و بیش از ۱۹۰۰ تن دیگر زخمی شده اند.

وزارت صحت اسراییل نیز اعلام کرده است که در حملات موشکی گروه‌های فلسطینی به این کشور، ۱۲ تن کشته و نزدیک به ۳۵۷ تن دیگر زخمی شده اند که چهار تن از کشته‌شدگان شهروندان خارجی بودند.