سیلاب و رانش زمین در اندونزیا و تیمور شرقی بیش از ۷۰ کشته به جا گذاشت

صبح کابل
سیلاب و رانش زمین در اندونزیا و تیمور شرقی بیش از ۷۰ کشته به جا گذاشت

مقام‌های محلی در اندونزیا و تمیور شرقی، می‌گویند که در نتیجه‌ی جاری شدن سیلاب و رانش زمین در این دو کشور، بیش از ۷۰ نفر جان باخته‌اند و نزدیک به ۵۰ نفر دیگر ناپدید شده‌اند.

رادیتا جاتی، سخنگوی سازمان مدیریت حوادث و شرایط اضطراری اندونزیا، روز یک‌شنبه (۱۵ حمل/ ۴ اپریل)، به خبرنگاران گفت که شمار قربانیان در این کشور ۵۵ نفر و شمار ناپدید شدگان نیز به ۴۲ نفر رسیده است. به گفته‌ی او، امکان افزایش قربانیان وجود دارد.

در همین حال، مقام‌های محلی در تیمور شرقی نیز گفته‌اند که شمار قربانیان سیلاب و رانش زمین در این کشور ۱۶ نفر است و شماری هم ناپدید شده‌اند که احتمال دارد شمار تلفات افزایش یابد.

جاری شدن سیلاب و رانش زمین در جزیره‌ی فلورس در شرق اندونزیا رخ داده است. مقام‌های محلی این جزیره اعلام کرده‌اند که شمار قربانیان سیلاب در این منطقه به بیش از ۶۰ تن می‌رسد؛ اما مقام‌های دولتی اندونزیا این آمار را تایید نمی‌کنند.

رانش زمین و سیلاب در رودخانه‌ها در اثر باران‌های موسمی در اندونزیا یک امر معمول است و همه ساله این اتفاق می‌افتد؛ اما کارشناسان و کنش‌گران محیط زیست در اندونزیا، از بین بردن جنگلات را یگانه عامل این حوادث می‌دانند.

سازمان مدیریت حوادث و شرایط اضطراری اندونزیا تخمین زده که نزدیک به ۱۲۵ میلیون از شهروندان یا نزدیک به نیمی از جمعیت این کشور، در مناطقی زندگی می‌کنند که در معرض رانش زمین و سیلاب واقع شده است.