چهار نفر به اتهام قتل ظریف چشتی بابا در هند بازداشت شدند

اسدلله جعفری (پژمان)
چهار نفر به اتهام قتل ظریف چشتی بابا در هند بازداشت شدند

نویسنده: جایاپاراکش اس نایدو

مترجم: اسدالله جعفری (پژمان)

روزنامه ایندین اکسپرس: ۱۵ جولای، ۲۰۲۲

پلیس تحقیقاتی ولسوالی ناشیک هند روز پنج‌شنبه، چهار نفر را به اتهام قتل یک واعظ ترویج صوفی‌گری ۲۸ساله که اهل افغانستان بود، بازداشت کرده است.

چشتی بابا قبل از این‌ که در اوایل ماه ‌روان میلادی کشته شود به مدت چهار سال به عنوان پناهنده در هند اقامت داشت. مقتول به نام احمد ظریف چشتی، معروف به «خواجه ظریف بابا و سید ظریف چشتی» در منطقه یئولای ولسوالی ناشیک هند توسط «رفقای خودش» به ضرب گلوله کشته شد. پلیس گفته است: آن‌ها می‌خواستند که اموال و دارایی‌های او که به ارزش حداقل ۲٫۵ تا ۳ کرور روپیه هندی بود را غصب کنند.

گفته می‌شود که متهمان قضیه پس از این‌ که متوجه شدند همسر چشتی نیز، تبعه افغانستان و درعین‌حال باردار نیز، است و فرزند متولدنشده‌ی او وارث قانونی ثروتش خواهد بود، دست به این اقدام جنایت‌کارانه زدند. پس از قتل این واعظ، اکنون امنیت همسرش توسط پلیس هند تأمین و تضمین می‌شود.

پلیس، می‌گوید که «رفقای خودش» او را به خاطر دارایی‌هایش کشتند. چشتی بابا ویدیوهای موعظه‌هایش را بیش‌تر در یک کانال یوتیوب قرار می‌داد. این کانال که در سال ۲۰۱۷ میلادی راه اندازی شد، تقریبا ۲۲۷ هزار دنبال‌کننده داشت و طی پنج سال اخیر بیش از شش کرور بازدید داشته است. پلیس، گفت که ظریف چشتی از مردم و مریدان خود برای موعظه‌ها و نیایش‌هایش کمک‌های مالی و پول نقد دریافت می‌کرد.

در تاریخ پنجم ماه جولای امسال، حوالی ساعت ۱۱:۰۰ صبح، سید چشتی توسط راننده‌اش برای اجرای دعا و نیایش به چندین مکان برده شد. او بعداً به بهانه یک دعاخوانی دیگر به یک منطقه‌ی به نام چینچودی در (MIDC) و یا «شرکت توسعه صنعتی در ایالت ماهراشترای» برده شد. حوالی ساعت ۷:۳۰ بعد از ظهر زمانی که چشتی بابا پس از اتمام دعا و نیایش در موترش می‌نشیند، مردی که روی صندلی راننده نشسته بوده، با اسلحه به سر او شلیک می‌کند. پليس افزود، طرح قاتلان اين بوده كه جسد چشتی را دفن کرده و بعداً به مردم بگويند كه او ناشک را ترک كرده است؛ اما متهمان توسط يکی از ساكنان همان محل دیده شدند كه این مشاهدات شاهدعینی زنگ خطر را برای بازداشت متهمان به صدا درآورد.

متهمان پس از بیرون‌انداختن جسد ظریف بابا از داخل خودرو به گونه‌ی وحشت‌زده از محل حادثه متواری شده‌اند. خودروی رهاشده شاسی‌بلند و یا «لندکوروزر» ظریف چشتی در شهر شریرامپور در ولسوالی احمدنگار پیدا شده است.

ساچین پاتیل، افسر تحقیقاتی و ریيس پلیس ولسوالی ناشیک، گفت: «ما تیم‌های متعددی را تشکیل دادیم که متهمان قتل را در مناطق مانند ناشیک، احمدنگار و شهر بمبئی جست‌وجو کنند. ما با کمک مطلعان و آگاهان استخباراتی چهار نفر متهم را در پیوند به این قضیه از جمله خدمت‌کار  و راننده‌ی مقتول را بازداشت کردیم.»

هم‌چنان دو متهم دیگر از جمله ضارب تیرانداز هنوز هم تحت پیگرد قضایی و جرمی استند. پلیس مدعی است که پشت صحنه و انگیزه‌ی این قتل و جنایت، غصب اموال ظریف چشتی در هند بوده است. از آن جایی که مقتول در هند مهاجر بوده، نمی‌توانست هیچ املاک و ملکی را به نام خودش بخرد و به همین دلیل زمینی را به نام یکی از متهمان خریداری کرده بود.

متهمان به نام های گانش با نام مستعار دیوا باباصاحب، جینگ‌جاد با نام مستعار پاتیل ۲۸ ساله ساکن منطقه‌ی راهاتا در شهر احمدنگار است، راننده‌ی ظریف بابا به نام راویندرا توره ۲۵ساله، ساکن منطقه کوپارگان شهر احمدنگار است. پاوان آهر ۲۶ ساله، ساکن یئولا و غفار احمدخان ۴۲ ساله که خدمتکار چشتی بابا بودند نیز، به عنوان متهمان اصلی در این قتل شناسایی شده‌اند.

احمدخان اهل منطقه‌ی یوپی است و طی چهار سال گذشته با چشتی بابا آشنا بوده. ظریف چشتی یک موتر خودرو و چهارصد هکتار زمین که معادل ۱۵ جریب می‌شود به نام احمدخان خریده بود. پلیس، گفت که اگر خواجه چشتی در مناطق «کارناتاکا و دهلی» نیز سرمایه‌گذاری کرده باشد، دولت بررسی خواهد کرد. حدود چهار سال پیش، زمانی که چشتی به هند آمده بود، در شهر دهلی اقامت داشت و در همان جا با غفار احمدخان آشنا شد. سپس آن‌ها به شهر کارناتاکا نقل مکان کردند و در نهایت بیش از یک سال می‌شد که در منطقه یئولای هند آمده بودند.

منابع استخباراتی پلیس هند، می‌گویند که همسر چشتی بابا نیز، تبعه افغانستان است و از هفت ماه به این طرف در شهر دهلی اقامت داشته و تقریباً یک هفته قبل از قتل شوهرش به یئولا آمده است؛ زیرا حامله است و انتظار می‌رود و به زودی طفلش به دنیا بیاید.

 به گفته‌ی پلیس، احمدخان متوجه شده که فرزند متولدنشده چشتی، وارث دارایی او خواهد شد و تصمیم بر این گرفته که با کمک سایر متهمان ظریف بابا را از بین ببرد. پلیس، اعلام کرده که یک جعبه‌ی خالی از گلوله را پیدا کرده و تلاش می‌کنند تا دو متهم دیگر از جمله ضارب تیرانداز و سلاح مورد استفاده را نیز، پیدا کرده و به نهادهای قضایی تحویل بدهند.