انتخابات سنای امریکا در ایالت جورجیا

صبح کابل
انتخابات سنای امریکا در ایالت جورجیا

انتخابات برای انتخاب دو نماینده از ایالت جورجیا در مجلس سنای امریکا، برگزار شد و شمارش آرا در حال حاضر جریان دارد.

انتخابات برای انتخاب دو نماینده از ایالت جورجیا، روز سه‌شنبه (۱۶جدی/ ۵ جنوری) برگزار شد و رقابت برای به دست آوردن اکثریت کرسی در مجلس سنا میان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان شانه به شانه جریان دارد.

در انتخابات ماه نوامبر، نامزد‌های این دو حزب نتوانستند نصاب ۵۰ درصد آرای لازم را به دست بیاورند و طبق قانون امریکا، انتخابات در دور دوم برگزار شد.

از حزب دموکرات‌ها، رافایل وارناک و جان اسوف در برابر کلی لافلر و دیوید پردو از حزب جمهوری‌خواه برای نماینده شدن در مجلس سنا از ایالت جورجیا رقابت می‌کنند.

شماری از رسانه‌ها با شمارش بیش از ۹۵ درصد آرا، رافایل وارناک از حزب دموکرات‌ها را در این ایالت پیروز می‌دانند. او نخستین سیاه‌پوستی است که از ایالت به سنا راه پیدا می‌کند.

شماری از رسانه‌ها گزارش داده اند که جان اسوف، دیگر نامزد دموکرات‌ها، نسبت به دیوید پردو جمهوری‌خواه پیش است و احتمال دارد آرای حساب‌نشده به نفع او باشد.

جمهوری‌خواهان برای در اختیار گرفتن اکثریت مجلس سنای امریکا، تنها به یک کرسی دیگر نیاز دارند و حالا تمام توجه شان به نامزد شان، دیوید پردو است و دموکرات‌ها برای برنده شدن، باید هر دو کرسی ایالت جورجیا را به دست آورند.

نتیجه‌ی انتخابات سنا در ایالت، تاثیر مهمی بر سیاست آینده‌ی امریکا خواهد داشت و اگر جمهوری‌خواهان برنده شوند، می‌تواند بر جو بایدن، رییس‌جمهور آینده‌ی امریکا در بسیاری از مسایل فشار بیاورند و اگر دموکرات‌ها برنده شوند، دست جو بایدن برای عملی کردن برنامه‌هایش باز خواهد بود.

از سویی دیگر، قرار است امروز برای تایید آرای کالج الکترال برای پیروزی جو بایدن، در کنگره‌ی امریکا تصمیم گرفته شود. دونالد ترامپ که هنوز نتیجه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری را نپذیرفته است، به مایک پنس، معاون خود که ریاست‌ نشست امروز را به عهده دارد، فشار آورده که به خاطر تغییر نتیجه‌ی انتخابات تلاش کنند.