بزرگ‌ترین اردوگاه پناهجویی یونان سوخت

صبح کابل
بزرگ‌ترین اردوگاه پناهجویی یونان سوخت

آتش‌سوزی در اردوگاه موریا، بزرگ‌ترین اردوگاه یونان، رخ داد. این اردوگاه، در جزیره‌ی لسبوس یونان موقعیت دارد که در آن، ۱۳ هزار پناهجو حضور دارند که این آمار، چهار برابر آمار رسمی است.

خبرگزاری یونان (ANA) گزارش داده است که آتش‌سوزی پس از آن رخ داد که ۳۵ پناهجو از قرنتین شدن خود و خانواده‌های شان خودداری کردند.

هفته‌ی گذشته، پس از آن که آزمایش کرونای یک پناهجو مثبت اعلام شد، این اردوگاه قرنتین شد. تا اکنون، ۳۶ مورد مثبت ویروس کرونا، در این اردوگاه تأیید شده است.

پس از آن که این آتش‌سوزی رخ داد، پناهجویان به سوی روستاها و شهرها روان شدند و نیروهای پولیس، موترها را سد راه آن‌ها قرار داده و با همکاری مردم محل، مانع ورودشان شدند. پناهجویان، مجبور شدند که در راه‌ها و کشت‌زارها بخوابند.

بیش از ۷۰ درصد پناهجویان این اردوگاه را، شهروندان افغانستان تشکیل می‌دهد. دولت یونان برای بررسی این آتش‌سوزی، نشست اضطراری تشکیل می‌دهد.

شهردار این شهر، گفته است که وضعیت بسیار دشوار است؛ زیرا بسیاری از پناهجویان، به کرونا مبتلا اند.

مانوس لوگوتتیس، وزیر مهاجران یونان، گفته که این، یک فاجعه‌ی به تمام معنا است.

در ماه اپریل، دیدبان حقوق بشر، هشدار داده بود که مقام‌های یونانی در خصوص «تجمع شدید» در این اردوگاه، اقدامات کافی انجام نداده اند و آمادگی کافی برای مقابله با ویروس کرونا وجود ندارد.