صدها معترض در بلاروس بازداشت شدند

صبح کابل
صدها معترض در بلاروس بازداشت شدند

هزاران نفر، در مینسک، پایتخت بلاروس به جاده‌ها آمدند و خواهان برکناری الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهور این کشور شدند.

این اعتراض‌ها، پس از آن شدت گرفت که الکساندر لوکاشنکو، پس از انتخابات نهم اگست سال جاری، قدرت را به دست گرفت. اعتراض‌ها، با وجود حضور گسترده‌ی هزاران پولیس ضد شورش، در طول چهار هفته‌ی گذشته، به طور دوام‌دار ادامه داشته است و در روزهای  گذشته، شمار معترضان افزایش یافته است.

معترضان، تظاهرات روز یک‌شنبه‌(۲۳ سنبله)، را « تظارت قهرمانان» عنوان کردند و سوتلانا تیخانووسکایا، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری بلاروس که خود را برنده‌ی اصلی این انتخابات می‌داند، در پیام تصویری‌ای از «اعتراض قهرمانان» ستایش کرد.

در اعتراض روز یک‌شنبه، حدود ۴۰۰ نفر بازداشت شدند. مقام‌های دولت بلاروس، دلیل بازداشت معترضان را استفاده از پرچم‌های سرخ و سفید و نمادهای احزاب مخالف لوکاشنکو می‌دانند.

الکساندر لوکاشنکو، به عنوان متحد سنتی روسیه، از سوی ولادیمیر پوتین، حمایت می‌شود و از سال ۱۹۹۴ به صورت دوام‌دار، رییس جمهور بلاروس بوده است. پس از شدت اعتراض‌ها، الکساندر لوکاشنکو، هرگونه مصالحه را با معترضان رد کرد و به اصلاح قانون اساسی اشاره کرد. آقای لوکاشنکو، کشورهای غربی را به حمایت از معترضان متهم کرد. از سویی دیگر، اتحادیه‌ی اروپا خواستار برگزاری انتخابات مجدد در بلاروس، با نظارت سازمان امنیت و همکاری اروپا شده است.

جوزپ بورل، رییس دستگاه دیپلماسی اتحادیه‌ی اروپا، در بیانیه‌ای تأکید کرده است: «اگر اروپایی با ثبات و امن می‌خواهیم، باید مسبب سرکوب‌کنندگان را مجازات و بازداشت کنیم.»

در همین حال، ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه، به لوکاشنکو تبریک گفت و بار دیگر، از حمایت قاطع کشورش، خبر داد.