رییس‌جمهور چاد یک روز پس از پیروزی در انتخابات ریاست‌‌جمهوری در خط اول جنگ کشته شد

صبح کابل
رییس‌جمهور چاد یک روز پس از پیروزی در انتخابات ریاست‌‌جمهوری در خط اول جنگ کشته شد

ادریس دبی، رییس‌جمهور چاد که روز دوشنبه (۳۰ حمل/ ۱۹ اپریل)، برای ششمین دور پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور اعلام شد، روز سه‌شنبه (۳۱  حمل/ ۲۰ اپریل)، در خط اول جنگ، کشته شد.

به نقل از شبکه‌ی خبری الجزیره، جنرال عظیم برماندوا آگونا، سخنگوی ارتش چاد، در بیانیه‌ای گفته است که رییس‌جمهور این کشور، در اثر جراحتی که در خط اول جنگ برداشته بود، جان باخته است.

سخنگوی ارتش چاد، گفته است که جنرال ماهامات کاکا، پسر آقای دبی، به عنوان رییس‌جمهور موقت معرفی می‌شود.

رییس ستاد انتخاباتی آقای دبی، به خبرنگاران گفته است که ادریس دبی، سخنرانی پیروزی خود را در انتخابات در میان هوادارانش، به تاخیر انداخت و به جای آن، به دیدار سربازان خود در خط اول جنگ رفت.

گروه شورشی جبهه‌‌ی تغییر و توافق چاد که در شمال این کشور در مرز لیبیا فعالیت می‌کند، در این اواخر صدها کیلومتر به سوی جنوب این کشور پیش‌روی کرده و ارتش چاد مصروف جنگ با این گروه بوده که رییس‌جمهور به دیدن این سربازان رفته و کشته شده است.

ادریس دبی، در سال ۱۹۹۰ با کودتای نظامی علیه دولت حسین حبری، دیکتاتور پیشین چاد، به قدرت رسید و در انتخابات‌ ریاست‌جمهوری سال‌های ۱۹۹۶، ۲۰۰۱، ۲۰۰۶ و ۲۰۱۱ به پیروزی رسید. او، در سال ۲۰۱۸ قانون اساسی را تغییر داد که امکان ماندن او را تا سال ۲۰۲۳ میلادی در قدرت فراهم می‌کرد.

او در انتخابات ریاست‌جمهوری که به تاریخ ۱۱ اپریل برگزار شد، با به دست آوردن ۷۹٫۳ درصد آرا، برای ششمین دور، رییس‌جمهور چاد شد.

ادریس دبی، در میان کشورهای غربی یکی از چهره‌های شناخته‌شده در مبارزه با گروه‌های افراطی اسلام‌گرا از جمله بوکو حرام، القاعده و داعش در دریاچه‌ی چاد و آفریقا است؛ اما مردم این کشور به دلیل مدیریت نکردن منابع نفتی، از او ناراض اند.

ادریس دبی، نهادهای دولتی و یکی از توان‌مندترین ارتش‌های منطقه را در اختیار داشت.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x