عمران‌خان در تهران: نباید میان ایران و عربستان سعودی جنگ صورت بگیرد

صبح کابل
عمران‌خان در تهران: نباید میان ایران و عربستان سعودی جنگ صورت بگیرد

نخست‌وزیر پاکستان در سفری به تهران، گفته است که اسلام‌آباد نمی‌خواهد شاهد درگیری جدیدی میان ایران و عربستان در منطقه باشد.

عمران‌خان، روز یک‌شنبه (۲۱ میزان) در رأس یک هیأت عالی‌رتبه‌ی پاکستانی به تهران رفت و پس از گفت‌وگو با حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران، در یک نشست خبری مشترک با او حضور یافت.

نخست‌وزیر پاکستان گفت: «دلیل اصلی سفر من و هیأت همراهم این بود که نمی‌خواهیم درگیری جدیدی در منطقه رخ بدهد؛ چرا که پاکستان از این درگیری رنج برده و هفتاد هزار قربانی داده است. مردم افغانستان و سوریه هنوز از تبعات تروریزم رنج می‌برند و نمی‌خواهیم شاهد درگیری دیگری در منطقه باشیم.»

عمران‌خان، ایران و عربستان سعودی را دوستان نزدیک پاکستان خواند و گفت که این دو کشور در شرایط سختی، با اسلام‌آباد همکاری کردند و به همین منظور، او برای جلوگیری از جنگ میان تهران-ریاض، به ایران رفته است.

او، تنش میان ایران و عربستان را پیچیده خوانده و تأکید کرد که این موضوع باید از طریق گفت‌وگو حل شود و هیچ جنگی نباید اتفاق بیفتد؛ زیرا از یک‌سو سبب افزایش فقر در منطقه می‌شود و از سوی دیگر، این جنگ به نفع کشورهای دیگر خواهد بود.

آقای خان، همچنان تأکید کرد که دونالدترامپ، رییس‌جمهور امریکا، از او خواسته است تا نقش تسهیل‌کننده را میان ایران و امریکا نیز ایفا کند. او در این نشست خبری گفت که در دیدارش با حسن روحانی، پیرامون چگونگی تحریم‌ها بر ایران، صحبت کرده و اسلام‌آباد می‌کوشد تا تحریم‌ها رفع شود.

از سویی هم، حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران، در این نشست خبری گفت که تنش‌ها در منطقه، راه حل سیاسی دارد و مسائل منطقه‌ای باید از طریق گفت‌وگو به حل و فصل نهایی برسد.

رییس‌جمهور ایران، در حالی که تحریم‌های امریکا را تروریزم اقتصادی عنوان کرد، افزود که او راجع به مسأله‌‌ی تحریم‌های امریکا با نخست‌وزیر پاکستان بحث کرده است.

رییس‌جمهور ایران و نخست‌وزیر پاکستان به گونه‌ی مشترک تأکید کردند که برای صلح و ثبات کامل در منطقه، تلاش‌های مشترکی را انجام بدهند.

تنش‌های تهران و ریاض، پس از آن افزایش یافت که منابع نفتی عربستان سعودی مورد حمله‌ی موشکی قرار گرفت. شماری از کشورهای متحد عربستان سعودی به ویژه ایالات متحده‌ی امریکا، اعلام کردند که این موشک‌ها به حمایت ایران در خاک عربستان سعودی پرتاب شده است؛ به همین منظور، واشنگتن برای حمایت از عربستان سعودی، نیروهای نظامی را به این کشور اعزام کرد.