سازمان جهانی صحت از افزایش مرگ بیماران کرونایی هشدار داد

صبح کابل
سازمان جهانی صحت از افزایش مرگ بیماران کرونایی هشدار داد

مسئولان سازمان جهانی صحت، از افزایش مرگ بیماران کرونایی هشدار داده و گفته‌اند که احتمال دارد شمار جان‌باختگان ناشی از این ویروس، در هر هفته به ۱۰۰ هزار نفر برسد.

به نقل از یورونیوز، مایک رایان، رییس‌بخش مدیریت وضعیت اضطراری صحی در این سازمان که در یک نشست خبری در ژنو سخنرانی می‌کرد، گفت که با توجه به شیوع گونه‌های جدید ویروس کرونا، احتمال دارد شمار جان‌باختگان ناشی از این ویروس در جهان، هر هفته به ۱۰۰ هزار نفر برسد.

به گفته‌ی او، امریکا و اروپا، مناطقی است که ۸۷ درصد تعداد جان‌باختگان ویروس کرونا در آن جا به ثبت رسیده؛ در حالی که دیگر مناطق جهان تنها ۱۳ درصد تعداد قربانیان ویروس کرونا را به خود اختصاص داده است.

به گفته‌ی این مسئول سازمان جهانی صحت، ۷۵ درصد کل بیماران کرونایی را افراد ۱۵ تا ۶۴ سال تشکیل می‌دهند؛ در حالی که بیش از ۸۳ درصد کسانی که جان خود را در اثر این بیماری از دست می‌دهند، افرادی اند که بالاتر از ۶۵ سال عمر دارند.

از سویی دیگر، تدروس آهانوم، دبیر کل سازمان جهانی صحت، توزیع واکسین کرونا را در جهان ناعادلانه خوانده و گفته است که جهان در آستانه‌ی یک «شکست اخلاقی‌ فاجعه‌بار» قرار دارد.

به گفته‌ی آقای آهانوم، نزدیک به ۵۰ کشور ثروت‌مند جهان ۳۹ میلیون دوز واکسین کرونا را تطبیق کرده‌اند، در حالی که در کشور‌های فقیر ۲۵ دوز واکسین تطبیق شده است.

تا اکنون واکسین کرونا در کشورهای امریکا، بریتانیا، روسیه، چین و هند ساخته شده است که اولویت برای دریافت آن، شهروندان این کشورها استند و از آن به نام رویکرد «اول من» یاد می‌شود.

دبیر کل سازمان جهانی صحت، از رویکرد اول من، انتقاد کرده و گفته است: «عادلانه نیست که جوانان تن‌درست در کشورهای ثروت‌مند واکسین کرونا دریافت کنند؛ در حالی که سالمندان در کشورهای فقیر چشم انتظار دریافت واکسین مانده‌اند.»

او، از تمام کشورهای عضو این سازمان، خواسته است که طرحی را آماده کنند تا در روز جهانی صحت (هفتم اپریل) واکسین کرونا به تمام جهان برسد.

بر اساس تازه‌ترین آمار، بیش از ۹۳ میلیون نفر در سراسر جهان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که از این میان، بیش از ۲ میلیون نفر جان باخته‌اند.