پاکستان سفیر هند در اسلام‌آباد را اخراج کرد

صبح کابل
پاکستان سفیر هند در اسلام‌آباد را اخراج کرد

در پی ادامه‌ی تنش‌ها بر سر منطقه‌ی کشمیر، پاکستان، سفیر هند در اسلام‌آباد را اخراج و تمام روابط تجاری خود با دهلی‌نو را به حالت تعلیق درآورده است.

به نقل از بی‌بی‌سی، مقامات هندی سه روز قبل اعلام کردند که اصل امتیازات ویژه‌ی دولت کشمیر تحت کنترل هند که در قانون اساسی این کشور برای این مناطق در نظر گرفته شده است را لغو کرده‌اند.

در همین حال، کمیته‌ی امنیت ملی پاکستان، می‌گوید که در واکنش به اقدامات اخیر هند در کشمیر، روابط دیپلماتیک با دهلی نو را کاهش می‌دهد و تمام روابط تجاری خود را نیز به حالت تعلیق در می‌آورد.

دولت هند تا کنون در این زمینه واکنشی نشان نداده است.

تصمیم هند برای سلب اختیارات ویژه‌ی کشمیر، واکنش دو همسایه دیگر یعنی چین و پاکستان را که هر دو ادعاهایی درباره‌ی بخش‌هایی از کشمیر دارند، در پی داشت. آن ها به دهلی‌نو درباره نقض قانون اساسی هشدار دادند.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند گفته است که است که اقدامات جدید پیرامون کشمیر، توسعه‌ی منطقه را در پی خواهد داشت.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان نیز گفته است که هیچ طرفی در جنگ میان پاکستان و هند برنده نخواهد بود؛ اما این جنگ همه دنیا را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

او افزوده است که اگر دنیا در کشوری که نه حقوق داخلی خود و نه قوانین بین‌المللی را رعایت می کند، مداخله نکند، نتایج بدی به همراه خواهد داشت.