۱٫۳ میلیارد نفر در هند خود را قرنطین کردند تا ویروس کرونا را شکست دهند

مهدی غلامی
۱٫۳ میلیارد نفر در هند خود را قرنطین کردند تا ویروس کرونا را شکست دهند

نوشته شده در: وب‌سایت گاردین

مترجم: مهدی غلامی

دولت هندوستان، دست به بزرگ‌ترین قرنطینه‌ در بحران ویروس کرونا زده و به ۱٫۳ میلیارد نفر دستور داده است که از نیمه شبِ امشب، برای سه هفته در خانه بمانند تا از یک فاجعه‌ی عمومیِ بهداشتی جلوگیری شود. نارندرا مودی، نخست وزیر این کشور در پیام تلویزیونیِ سه‌شنبه شب، اعلام کرد که نزدیک به یک پنجم جمعیت کل دنیا باید «فراموش کنند که بیرون رفتن یعنی چه». مودی گفت: «از دوازده نصف شبِ امشب، تمام کشور به یک قرنطینه‌ی کامل می‌رود تا هندوستان را نجات دهد و برای هر شهروند کشور، ممنوعیت کاملِ بیرون رفتن از خانه‌ها وجود دارد. بنا بر این، از شما تقاضا می‌کنیم تا هر جایی که در کشور استید، بمانید.»

تا کنون، هندوستان شمار نسبتا کمی از موارد ویروس کرونا را داشته است و ۴۶۹ مورد ثبت و ده مرگ تأیید شده است. دولت این کشور از همین اکنون اقدامات سخت‌گیرانه‌ای را برای متوقف کردن شیوع این ویروس در میان مردم کشوری روی دست گرفته است که میلیون‌ها نفر در آن در وضعیت متراکم، بهداشت ضعیف و دست‌رسی محدود به خدمات بهداشتی زندگی می‌کنند.

هم‌اکنون تنها ۴۰۰۰۰ دست‌گاه تهویه هوا در هند، یک بستر قرنطینه برای هر ۸۴۰۰۰ نفر و یک پزشک برای هر ۱۱۶۰۰ نفر وجود دارد. بیش از ۱٫۸ میلیون نفر در سراسر این کشور تحت مراقبت اند؛ زیرا نشانه‌هایی از این بیماری را داشته، از خارج آمده یا در معرض موارد تأیید شده قرار گرفته بودند.

نگرانی‌ها از این است که شمار پایین ابتلا به این ویروس، به کم‌بود آزمایش ربط دارد و تنها ۱۷۰۰۰ آزمایش تا کنون انجام شده است. این ویروس هم‌اکنون تقریبا به تمام ایالت‌های هند شیوع پیدا کرده است. بیشترین شمار این موارد در ایالت جنوبی کِرِلا و ایالت مهاراشترا بوده که شهر ممبئی در آن موقعیت دارد. از میان مبتلایان، ۴۱ نفر آن‌ها خارجی استند.

مودی در سخنانش گفت که دولت و کارشناسان، دو روز اخیر را مشغول مطالعه‌ی شیوع ویروس کرونا در دیگر کشورها بوده و به این نتیجه رسیده اند که انزوای اجباری اجتماعی به وسیله‌ی قرنطینه، تنها راه حل برای جلوگیری از جای پا باز کردن این ویروس در هندوستان بوده است.

او افزود: «اگر نتوانیم تا ۲۱ روز آینده این همه‌گیری را مدیریت کنیم، کشور و خانواده‌ی شما ۲۱ سال به عقب خواهند رفت. اگر نتوانیم ۲۱ روز آینده را مدیریت کنیم، بسیاری از خانواده‌ها برای همیشه نابود خواهند شد.»

این اعلامیه باعث وحشت مردم و هجوم آوردن آن‌ها برای خرید در سراسر کشور شد، چندین هزار نفر به دنبال خرید مایحتاج به بیرون رفتند و بیرون دکان‌های خوراکه فروشی، صف بستند؛ زیرا مودی مشخص نکرد که مردم اجازه دارند، برای خرید به بیرون بروند یا نه. او سپس این موضوع را در یک توویت روشن کرد.

این اعلامیه احتمالا تأثیر ویران‌گری بر ۳۰۰ میلیون هندی‌ای داشته باشد که زیر خط فقر زندگی می‌کنند و همان قدر درآمد دارند که روز کار می‌کنند و شب می‌خورند. نیرمالا سیتارامان، وزیر مالیه‌ی هند وعده کرده است که به زودی بسته‌ی کمکی فراگیر اعلام خواهد شد.

در دهلی که از روز یک‌شنبه به این سو در قرنطینه بوده، مرزهای ایالت بسته شده و جاده‌ها خالی از ریکشا و تاکسی است، به جز سفرهای ضروری، تمامی سفرها ممنوع بوده، دکان‌ها و رستورانت‌ها بسته شده است. آرویند کجریوال، سروزیر ایالت دهلی، پناه‌گاه‌هایی در سراسر شهر ایجاد کرده که مردم می‌توانند برای غذای رایگان وارد شان شوند.

اقدامات قرنطینه به دست مودی با آن چه کارشناسان به عنوان یک نیاز برای هند توصیه کرده بودند، هم‌خوانی دارد؛ اما هنوز مشخص نیست که در یک دموکراسیِ بیشتر از میلیارد نفری، این کار چگونه اجرا خواهد شد.

روپام باهات‌تاچاریا از اعضای گروه مطالعه‌ی پژوهش‌گران (COV-Ind-19) در دانشگاه میشیگان که مشخصا شیوع ویروس کرونا در هند را مطالعه می‌کند، گفت: «این همه‌گیری به سرعت در حال رشد است و تنها راهی که می‌توان با آن مقابله کرد، این است که با اجرای اقدامات احتیاطی، پا به پای این ویروس پیش برویم.»

او افزود: «اگر مردم زیادی در عین زمان به این ویروس مبتلا شوند، این وضعیت فشار عظیمی بر سیستم بهداشتی وارد می‌کند، به ویژه در هند که جمعیت زیاد و زیرساخت‌های و منابع کمی دارد و ممکن است سرانجام به سقوط بیانجامد.»