بدرفتاری با مادران مجرد و مرگ ۹ هزار نوزاد در مراکز مذهبی کلیساهای ایرلند

صبح کابل
بدرفتاری با مادران مجرد و مرگ ۹ هزار نوزاد در مراکز مذهبی کلیساهای ایرلند

کمیسیون تحقیق قضایی در ایرلند، گزارشی در باره‌ی بدرفتاری با مادران مجرد و مرگ ۹ هزار نوزاد در مراکز کلیساهای این کشور، منتشر کرده است.

به نقل از یورونیوز، روز سه‌شنبه (۲۳ جدی/ ۱۲ جنوری) در گزارشی که از سوی کمیسیون تحقیق قضایی ایرلند در ۲۸۶۵ صفحه منتشر شد، آمده است در مراکز نگهداری زنان خارج از ازدواج که تحت حمایت کلیسای کاتولیک در قرن بیستم بودند، با زنان بدرفتاری و سوءاستفاده می‌شد.

در این گزارش آمده است که هزاران کودک متعلق به این زنان در این مراکز مذهبی جان باختند و در گورهای دسته‌جمعی دفن شدند.

نوزادانی که در این مراکز متولد می‌شدند و می‌مردند، بیشتر از نوزادانی بودند که در سراسر ایرلند متولد می‌شدند و می‌مردند؛ یعنی ۹ هزار نوزاد در ۱۸ مرکز جان باختند که از هر هفت نفر، یک نفر می‌مرد.

مراکز نگهداری تحت حمایت کلیسا‌های کاتولیک و حکومت ایرلند، برای زنان باردار و فرزندان آن‌ها و کودکان یتیم بود.

کمیسیون تحقیق قضایی پس از آن تصمیم به تهیه‌ی گزارش در مورد این مراکز گرفت که در سال ۲۰۱۴ یک تاریخ‌دان اعلام کرد محل دفن بیش از ۸۰۰ کودک جان باخته در این مراکز معلوم نیست و بعد از بررسی‌ها در زیرزمین یکی از این مراکز، یک گور دسته‌جمعی کشف شد که از سوی راهبه‌ها اداره می‌شد.

کمیسیون تحقیق قضایی در گزارش خود، از فرهنگ بدرفتاری و ضدزن در ایرلند انتقاد کرده و آن را «فرهنگ بی‌رحمانه‌ی ضد زن» خوانده است و گفته است که کلیسای کاتولیک و حکومت ایرلند نیز از این فرهنگ حمایت کردند.

پس از نشر این گزارش، قرار است مایکل مارتین، نخست‌وزیر ایرلند در روزهای آینده به خاطر سوءاستفاده و بدرفتاری با زنان در مراکزی که تحت حمایت حکومت این کشور بود، از ایرلندی‌ها معذرت‌خواهی کند.