اسحاق هرتزوگ رییس‌جمهور اسراییل شد

صبح کابل
اسحاق هرتزوگ رییس‌جمهور اسراییل شد

اسحاق هرتزوگ، روز چهارشنبه -۱۲ جوزا/ ۲ جون-، از سوی پارلمان اسراییل، به عنوان رییس‌جمهور جدید این کشور انتخاب شد.

اسحاق هرتزوگ، فرزند جیم هرتزوگ است که بین سال‌های ۱۹۸۳ تا ۱۹۹۳ رییس‌جمهور اسراییل بود. اسحاق هرتزوگ، از سیاست‌مداران شناخته‌شده‌ی اسراییل است که تجریه‌ی یک دوره رهبری حزب سوسیالیست کارگر را نیز دارد و در جریان انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۵ میلادی، رقیب بنیامین نتانیاهو، برای به دست آوردن کرسی نخست‌وزیری این کشور بود.

هرچند ریاست‌جمهوری در اسراییل یک مقام تشریفاتی است و از آن به عنوان «نماد اتحاد ملی» یاد می‌شود؛ اما رییس‌جمهور اختیاراتی از جمله مکلف‌کردن یک سیاست‌مدار به تشکیل دولت پس از هر انتخابات را دارد.

اسحاق هرتزوگ، از زمان تأسیس اسراییل در بیش از ۷۰ سال گذشته، یازدهمین رییس‌جمهور این کشور است و ماه آینده، جانشین رئوون ریولین، رییس‌جمهور کنونی اسراییل می‌شود.

او با آکثریت آرای مجلس نمایندگان، توانست خانم میریام پرتز که یک سیاست‌مدار شناخته‌شده و از اعضای برجسته‌ی نهادهای مهم ملی و کمیسیون اعطای جایزه‌ی ملی استقلال اسراییل است، را شکست بدهد.

اسحاق هرتزوگ در حالی رییس‌جمهور اسراییل شده است که این کشور در این اواخر با بحران سیاسی برای تشکیل دولت جدید روبه‌رو است و انتظار می‌رود که مخالفان نخست‌وزیر این کشور به دوران ۱۵ ساله‌ی او پایان دهند.