سازمان ملل: فرزندان اعضای داعش از سوریه به کشورهای شان برگشتانده شوند

صبح کابل
سازمان ملل: فرزندان اعضای داعش از سوریه به کشورهای شان برگشتانده شوند

رییس‌ اداره‌ی مبارزه با تروریزم سازمان ملل متحد، از کشورهای عضو این سازمان خواسته است که ۲۷ هزار فرزند اعضای گروه داعش را که در اردوگاهی در سوریه بی‌سرنوشت و سرگردان اند، به کشورهای شان باز گردانند.

به نقل از آسوشیتدپرس، ولادیمیر وورونکوف که در نشست آنلاین غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل صحبت می‌کرد، گفت که وضعیت وحشت‌ناک ۲۷ هزار فرزند اعضای گروه داعش در اردوگاه الهول شمال شرقی سوریه، یکی از مهم‌ترین مسایل امروز جهان است.

به گفته‌ی او، ۲۷ هزار کودک از ۶۰ کشور جهان در اردوگاه ۶۲ هزار نفری الهول سوریه حضور دارند که بیشتر آن‌ها، کودکانی اند که در سال ۲۰۱۹ پس از نابودی قلمرو داعش در سوریه و عراق به این مکان پناه آورده‌اند.

رییس مبارزه با تروریزم سازمان ملل، گفت که ۲۷ هزار کودک «بی‌سرنوشت و سرگردان استند و در معرض پیوستن به گروه داعش و خطر افراط‌گرایی در داخل اردوگاه قرار دارند.»

وورونکوف، همچنان گفت که این کودکان خود قربانی اند و نباید کودکان کوچک‌تر از ۱۴ سال بازداشت و تحت پیگرد قرار گیرند. او در ادامه گفت که روسیه و قراقستان نزدیک به هزار کودک و اعضای خانواده‌ی آن‌ها را باز گرداندند که خطری برای آن‌ها نداشته است.

در همین حال، ویرجینیا گامبا، نماینده‌‌ی ویژه‌ی سازمان ملل در امور کودکان و درگیری‌های مسلحانه نیز، گفت که ۲۷ هزار کودک در معرض خطر پیوستن به گروه تروریستی داعش و القاعده قرار دارند و باید به کشورهای شان بازگردانده شوند.

گامبا گفت: «سلامت روان، ایمنی و رشد کودکان در اردوگاه‌های سوریه، در معرض خطر قرار دارد و آن‌ها حق دارند تابعیت داشته باشند و در یک مکان امن به خدمات ابتدایی صحی دسترسی داشته باشند و تحصیل کنند.»

نهادهای بشردوستانه، می‌گویند که اردوگاه الهول سوریه، یکی از بزرگ‌ترین اردوگاه‌های پناهندگان و آوارگان است که نزدیک به ۶۲ هزار نفر در آن زندگی می‌کنند و بیش از ۸۰ درصد آن را زنان و کودکانی تشکیل می‌دهند که پس از از دست دادن قلمرو خود در سوریه و عراق به این اردوگاه پناهنده شدند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x