سفارت‌خانه‌های اسراییل در سراسر جهان به حالت آماده باش در آمدند

صبح کابل
سفارت‌خانه‌های اسراییل در سراسر جهان به حالت آماده باش در آمدند

خبرگزاری رویترز، گزارش داده که تمام سفارت‌خانه‌های اسراییل در سراسر جهان پس از ترور محسن فخری‌زاده، به حالت آماده باش در آمده اند.

این خبرگزاری به نقل از شبکه‌ی N12 اسراییل، روز شنبه(۸ قوس/ ۲۸ نوامبر)، گزارش داده که تمام سفارت‌خانه‌های اسراییل پس از تهدیدهای انتقام‌جویانه‌ی مقام‌های ایرانی به خاطر ترور محسن فخری‌زاده، به حالت آماده باش در آمده اند.

در این گزارش آمده است که سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی اسراییل در این مورد ابراز نظر نکرده است.

محسن فخری‌زاده، روز جمعه(۷ قوس)، در شهر دماوند در نزدیکی تهران ترور شد.

خبر گزاری‌های ایرانی گزارش داده اند که ابتدا یک موتر نیسان در مسیر عبور موتر فخری‌زاده انفجار داده می‌شود و سپس چند فرد مسلح از نقاط نامعلوم تیراندازی می‌کنند و فخری‌زاده زخمی می‌شود و او را به شفاخانه‌ می‌برند و در شفاخانه از دنیا می‌رود.

به گفته‌ی خبرگزاری فارس، افراد مسلح پس از شلیک، از ساحه فرار کرده اند.

محسن فخری‌زاده، رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع ایران و یکی از چهره‌های کلیدی و مغز متفکر برنامه‌ی هسته‌ای ایران بود.

پس از کشته شدن او، مقام‌های ایرانی واکنش نشان داده اند و اسراییل را مسوول ترور او دانسته اند.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه‌ی ایران، ساعتی  پس از کشته شدن فخری‌زاده در برگه‌ی تویترش نوشت: « این عمل بزدلانه با نشانه‌های جدی نقش اسراییلی‌ها نشان‌دهنده‌ی جنگ افروزی جنایت‌کاران است.»

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در پیام کوتاهی، خواهان مجازات قطعی عاملان و آمران این ترور شد. در همین حال، حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران، گفت که ایران در «موقع مناسب»، پاسخ این ترور را می‌دهد. او در ادامه گفت که ایران به «دام توطیه‌ی صهیونیست‌ها» نخواهد افتاد.

نماینده‌ی ایران در سازمان ملل، در نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل متحد و شورای امنیت این سازمان، گفته که نشانه‌های جدی مسوولیت اسراییل در این ترور وجود دارد.

پیش از این، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل در سال ۲۰۱۸، وقتی که در باره‌ی برنامه‌ی هسته‌ای ایران صحبت می‌کرد، محسن فخری‌زاده‌ را مغز متفکر برنامه‌ی هسته‌ای ایران خواند و گفت این نام را به یاد داشته باشید.