ادامه‌ی تنش‌ها میان اسرائیل و فلسطین؛ بیش از ۴۰ نفر کشته شدند

صبح کابل
ادامه‌ی تنش‌ها میان اسرائیل و فلسطین؛ بیش از ۴۰ نفر کشته شدند

در ادامه‌ی درگیری میان اسرائیل و فلسطین، بامداد روز چهارشنبه (۲۲ ثور/ ۱۲ می)، اسرائیل صدها حمله‌ی هوایی بر غزه انجام داد و در مقابل، فلسطینی‌ها نیز ده‌ها حمله‌ی راکتی انجام دادند که در نتیجه، ۳۵ تن در غزه و ۵ نفر در اسرائیل کشته شدند.

وزارت صحت فلسطین، گفته است که در میان کشته‌شدگان حملات هوایی اسرائیل در غزه، ۱۲ کودک و ۳ زن نیز شامل اند و ۲۳۳ تن دیگر، زخمی شده اند.

ارتش اسرائیل اعلام کرده است که در حملات هوایی آن‌ها، دو مسئول اطلاعاتی فلسطین در غزه کشته شده اند.

گروه جهاد اسلامی در غزه نیز اعلام کرده است که دست‌کم ۱۰۰ راکت به سمت تل‌آیو و بیرشبای اسرائیل شلیک کرده است.

ارتش اسرائیل، سه‌شنبه شب (۲۱ ثور)، یک ساختمان ۱۳ طبقه‌ای را در نوار غزه منهدم کرد و ساعاتی پس از آن، برج‌های الجوهره، السعده و الظفار را در فلسطین مورد هدف قرار داد.

سازمان‌های شبه نظامی جهاد اسلامی فلسطین و شاخه‌ی نظامی حماس، در پاسخ به این حملات اسرائیل، به فرودگاه اصلی و بین‌المللی اسرائیل، شهر تل‌آویو، مرکز این کشور و مناطق دیگر حملات راکتی انجام دادند. این حملات راکتی در ۷۲ سال گذشته، سابقه نداشته است.

رسانه‌های اسرائیلی، از یک حمله‌ی سنگین نظامیان فلسطینی به منطقه‌ی حساس اشکلون نیز خبر داده اند. در این منطقه، خط لوله‌ی نفتی «اشکلون-ایلات» موقیت دارد که در زمان پادشاهی پهلوی در چارچوب همکاری نفتی ایران و اسرائیل ساخته شد و نشر تصاویر پس از حمله نشان می‌دهد که مخازن نفتی این منطقه در حالت سوختن است.

در همین حال، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در یک نشست خبری در ستاد ارتش این کشور، گفت: «حماس به زودی متحمل ضربه‌ای خواهد شد که انتظارش را ندارد و خون تروریست‌ها با خودشان است.»

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل نیز در این نشست گفت که ارتش ۵ هزار نیروی ذخیره را برای پیوستن به بدنه‌ی نیروهای مسلح فراخوانده است. او تأکید کرد: «اهداف بیشتری داریم و باید به ارتش فرصت بدهیم که اهداف ما را در غزه تأمین کند.»

شبه‌نظامیان فلسطینی نیز پس از انجام حملات راکتی به اسرائیل، اعلام کرده اند که برای رویارویی شدیدتر با ارتش اسرائیل آمادگی کامل دارند.

اسماعیل هنیه، رییس‌ دفتر سیاسی شبه نظامیان جهاد اسلامی فلسطین، سه شنبه شب در سخنرانی تلویزیونی، تأکید کرد که با حملات هوایی گسترده‌ی ارتش اسرائیل مقابله می‌کند. او بار دیگر ارتش اسرائیل را به عقب‌نشینی از محوطه‌ی مسجدالاقصی در بیت‌المقدس فراخواند و گفت: «اگر اسرائیل خواهان تشدید نبرد است، مقاومت ما آماده است. اگر آن‌ها خواهان توقف مناقشه هستند، باز هم ما آماده استیم.»

درگیری‌های اخیر میان فلسطین و اسرائیل در روزهای اخیر، با واکنش جامعه‌ی جهانی روبه‌رو شده است.

قرار است شورای امنیت سازمان ملل متحد، امروز (چهارشنبه، ۲۲ ثور)، در پیوند به همین موضوع، نشست اضطراری برگزار کند.

سازمان ملل متحد، با بالا گرفتن تنش‌ها، ابراز تأسف کرده و ایالات متحده امریکا، از هر دو طرف خواسته که تدابیری به خاطر آرام شدن اوضاع روی دست بگیرد.