گزارش‌گران بدون مرز علیه مقام‌های عربستانی دخیل در قتل جمال خاشقچی شکایت کرد

صبح کابل
گزارش‌گران بدون مرز علیه مقام‌های عربستانی دخیل در قتل جمال خاشقچی شکایت کرد

سازمان گزارش‌گران بدون مرز، علیه محمد بن سلمان، ولیعهد و مقام‌های دیگر عربستانی که در قتل جمال خاشقچی دست داشتند، در دادگاه عمومی آلمان شکایت درج کرده است.

در اعلامیه‌ای که روز سه‌شنبه (۱۲ حوت/ ۲ مارچ)، از سوی سازمان گزارش‌گران بدون مرز به نشر رسیده، آمده است که این شکایت‌ کیفری ماهیت گسترده دارد و آزار و اذیت خبرنگاران، بازداشت خودسرانه‌ی ۳۴ خبرنگار و قتل جمال خاشقچی از سوی عربستان سعودی را در بر می‌گیرد.

بر اساس این اعلامیه، این شکایت به دادستان عمومی در دادگاه دادگستری فدرال آلمان، یک روز پیش تحویل داده شده که جنایت ضد بشری مقام‌های عربستان سعودی را علیه خبرنگاران ارائه می‌کند و به ۳۵ پرونده‌ی خبرنگاران از جمله‌، جمال خاشقچی، ستون‌نویس روزنامه‌ی واشنگتن پست و رایف بدوی، وبلاگ‌نویس، پرداخته شده که دارای ۵۰۰ صفحه‌ به زبان آلمانی است.

این شکایت، پنج متهم اصلی قتل خاشقچی را در بر می‌گیرد که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، سعود القحطانی، مشاور ولیعهد که در قتل و آزار و اذیت روزنامه‌نگاران دست دارد، احمد محمد اسیری، معاون سابق اطلاعات که ناظر قتل خاشقچی بوده، محمد العتیبی، قونسل عربستان در استانبول و ماهر عبدالعزیز مطرب، سرکرده‌ی افسرانی که خاشقچی را کشته و بعدا ناپدید کردند، استند.

سازمان گزارش‌گران بدون مرز، قتل و بازداشت خبرنگاران از سوی عربستان را جنایت ضد بشری و علیه غیرنظامیان خوانده و به همین دلیل این شکایت را به دادگاه آلمان فرستاده؛ زیرا دادگستری آلمان، صلاحیت رسیدگی به جنایت ضد بشری در سطح بین‌المللی را دارد و دادگاه آلمان پیش از این، آمادگی خود را در دفاع از آزادی رسانه‌ها و حمایت از روزنامه‌نگاران در سراسر جهان، اعلام کرده بود.

کریستف دلویر، دبیرکل سازمان گزارش‌گران بدون مرز، در همین زمینه گفته است: «افرادی که مسئول آزار، شکنجه و قتل روزنامه‌نگاران در عربستان سعودی استند، باید پاسخ‌گوی جنایت خود باشند. ما از دادستان آلمان می‌خواهیم تحقیقات خود را در مورد جنایاتی که انجام شده و ما آن را فاش کرده‌ایم، آغاز کند؛ هیچ‌کسی نباید بالاتر از قوانین بین‌المللی باشد.»

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x