جو بایدن به گزارش‌های محرمانه‌ی روزانه دسترسی پیدا کرد

صبح کابل
جو بایدن به گزارش‌های محرمانه‌ی روزانه دسترسی پیدا کرد

جو بایدن، رییس‌جمهور منتخب امریکا به گزارش‌های فوق محرمانه‌ی روزانه که برای رییس‌جمهور امریکا تهیه می‌شود، دسترسی پیدا کرده است.

گزارش‌های محرمانه که در برگیرنده‌ی اطلاعات امنیتی و اطلاعات طبقه‌بندی‌شده است، روزانه در اختیار رییس‌جمهور و معاون او قرار می‌گیرد تا در جریان واقعیت‌ها و تهدیدهای امنیتی ملی قرار بگیرد.

بر اساس سنت قدیمی در امریکا، از زمان اعلام پیروزی، رییس‌جمهور جدید می‌تواند به گزارش‌های محرمانه دسترسی پیدا کند؛ اما جو بایدن  به دلیل نپذیرفتن نتیجه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا از سوی دونالد ترامپ، دیرتر به این گزارش‌ها دسترسی پیدا کرده است.

شبکه‌ی خبری سی‌ان‌ان، گزارش داده است که احتمال دارد، ترور محسن فخری‌زاده، یکی از چهره‌های ارشد برنامه‌ی هسته‌ای ایران و ارزیابی واکنش‌های مقام‌های ایرانی به این حمله، از محورهای گزارش روز نخست در گزارش‌های محرمانه‌ی جو بایدن باشد.

جو بایدن، پیش از این در زمان ریاست‌جمهوری بارک اوباما هم به گزارش محرمانه‌ی روزانه دسترسی داشت.

در همین حال، جو بایدن تیم اقتصادی کابینه‌ی خود را اعلام کرد.

جو بایدن، روز دوشنبه(۳۰ نوامبر)، جنت یلین، رییس‌ پیشین بانک مرکزی ایالات متحده را وزیر مالیه، نیرا  تندن را مدیر بودجه و ولی آدیامو را معاون وزیر مالیه، سسیلیا راس، جارد رنستاین و هسر بوشی را به حیث مشاوران اقتصادی خود، معرفی کرده است.

اگر جنت یلین از سنا رای اعتماد بگیرد، نخستین زنی است که در تاریخ امریکا وزیر مالیه می‌شود. ولی آدیامو و نیرا تندن، از نخستین افریقایی‌تباران هستند که به حیث معاون وزارت مالیه و مدیر بودجه‌ معرفی شده اند.

با این همه، رسانه‌های امریکایی گزارش داده اند که پیروزی جو بایدن در ایالت‌های ویسکانسین و آریزونا پس از بازشماری آرا، تایید است.