جو بایدن به کاخ سفید نارسیده پایش شکست

صبح کابل
جو بایدن به کاخ سفید نارسیده پایش شکست

پای راست جو بایدن، رییس‌جمهور منتخب امریکا، روز یک‌شنبه(۹ قوس/۲۹ نوامبر) هنگام بازی با سگش شکست.

جو بایدن ۷۸ سال سن دارد و اگر بیستم جنوری به کاخ سفید برود، پیرترین رییس‌جمهور امریکا شناخته خواهد شد.

پس از شکست پای جو بایدن، دونالد ترامپ، برای او آرزوی سلامتی کرده و در تویترش نوشته است: «زود صحت‌مند شوی!»

او دو سگ‌ آلمانی نژاد به نام‌های «چمپ» و «میجر» دارد. پای راست بایدن هنگام بازی با میجر شکسته است و به گفته‌ی داکتر کوین اوکانر، داکتر مخصوص جو بایدن، او باید چند هفته «آتل» ببندد.

چمپ از سال ۲۰۰۸ با خانواده‌ی جو بایدن است و در زمان معاونت ریاست‌جمهوری جو بایدن در کاخ سفید با او بود؛ اما میجر در سال ۲۰۱۸ از یک پناه‌گاه سگ‌ها بیرون آورده شد و بایدن سرپرستی آن را به عهده گرفت.

طبق سنت معمول در ایالات متحده‌ی امریکا، سگ‌های رییس‌جمهوری که وارد کاخ سفید می‌شود، به نام «سگ‌ اول» یاد می‌شود.

تا هنوز بیشتر رییس‌جمهورهای امریکا سگ داشته اند. بیل کلینتون سگی داشت به نام «لابرادور»، جورج بوش، سگی داشت به نام «بارنی» و بارک اوباما هم سگی داشت به نام «بو»؛ اما دونالد ترامپ رییس‌جمهور فعلی امریکا، برای اولین‌بار در یک قرن گذشته، تنها رییس‌جمهوری است که سگ ندارد.

 او یک‌بار در جمع هوادارانش در ایالات تگزاس گفته بود: «اگر با یک سگ روی چمن کاخ سفید قدم بزنم؛ چطور به نظر می‌رسم؟ نه، این کار من نیست، من اصلا این کار را نمی‌کنم. خوب به نظر نمی‌رسد و من احساس خوبی ندارم.»

جو بایدن از این حرف‌های ترامپ استفاده کرد و در هنگام کارزار انتخاباتی‌اش به تاریخ اول نوامبر، در برگه‌ی تویترش نوشت: « بیایید سگ‌ها را به کاخ سفید برگردانیم.»

گروه حامیان سگ‌ها در امریکا، در سایت رسمی خود از جو بایدن حمایت کردند و نوشتند: « در بیش از یک قرن گذشته، نخستین‌بار است که در کاخ سفید، سگی وجود ندارد و عواقبش مشخص است. علم ثابت کرده که سگ‌ها انسان‌ها را با رحم، مهربان‌تر، سالم‌تر و شادتر می‌سازند. حالا زمان آن فرا رسیده است که دوباره یک دوست‌دار سگ در کاخ سفید باشد.»