صد رهبر پیشین جهان از گروه «هفت» خواست، هزینه‌ی واکسیناسیون کرونای جهان را تأمین کنند

صبح کابل
صد رهبر پیشین جهان از گروه «هفت» خواست، هزینه‌ی واکسیناسیون کرونای جهان را تأمین کنند

صد رهبر پیشین جهان که شامل رییس‌جمهور، نخست‌وزیر و وزیران خارجه‌ی پیشین کشورها استند، از گروه هفت خواسته اند که هزینه‌ی واکسیناسیون کرونای جهان را تأمین کنند.

این صد رهبر جهان، روز یک‌شنبه -۱۶ جوزا/ ۶ جون-، با نوشتن نامه‌ای به اعضای گروه هفت، گفته اند که همکاری‌های جهانی در سال ۲۰۲۰ شکست خورد؛ اما سال ۲۰۲۱ می‌تواند سرآغاز جدیدی باشد.

این نامه، در آستانه‌ی نشست گروه هفت نوشته شده است که قرار است روز جمعه -۲۱ جوزا- در لندن برگزار شود و در آن‌ جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا و رهبران کشورهای بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، کانادا و جاپان نیز شرکت می‌کنند.

در بین امضاکنندگان این نامه، نام‌های بان‌کی مون، دبیر کل پیشین سازمان ملل، تونی بلر و گوردون براون، نخست‌وزیران پیشین بریتانیا و ۱۵ تن از  رهبران پیشین کشورهای آفریقا دیده می‌شود.

در بخشی از این نامه که روزنامه‌ی گاردین آن را نشر کرده است، آمده است: «حمایتی که گروه هفت و گروه بیست برای واکسیناسیون کشورهای کم‌درآمد و با درآمد متوسط می‌کنند، یک عمل خیریه نیست؛ بلکه منافع استراتژیک هر کشوری چنین ایجاب می‌کند.»

صد رهبر پیشین جهان در این نامه، تأکید کرده اند که رهبران گروه هفت و دیگر رهبرانی که در نشست  گروه هفت در لندن دعوت شده اند، باید تضمین کنند که در دو سال آینده، سال ۳۰ میلیارد دالر برای مبارزه با ویروس کرونا هزینه کنند.

نظرسنجی‌ای که سازمان حمایت از کودکان (کودکان را نجات دهید)، انجام شده است، نشان می‌دهد که مردم امریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان و کانادا از تامین هزینه‌ی واکسیناسیون از سوی اعضای گروه هفت و کشورهای ثروت‌مند دیگر، حمایت کرده اند.

از سوی دیگر، بورسیون جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا که میزبان اعضای گروه هفت است، در بیانیه‌ای از اعضای این گروه، خواسته است که در برابر بزرگ‌ترین چالش پس از جنگ جهانی دوم به پا خیزند و واکسیناسیون همه‌ی شهروندان جهان را تا پایان سال ۲۰۲۲ انجام دهند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x