جو بایدن بخشی از کابینه‌ اش را معرفی کرد

حیات بودا
جو بایدن بخشی از کابینه‌ اش را معرفی کرد

تیم جو بایدن، رییس‌‌جمهور منتخب امریکا، شش تن از اعضای کابینه‌ی خود را معرفی کرده است.

تیم بایدن- هریس، بامداد روز سه‌شنبه (۴ قوس/۲۴ نوامبر)، شش تن از اعضای کابینه‌ی دولت آینده‌ی امریکا را اعلام کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه، جک سالیوان، مشاور امنیت ملی، جان کری، نماینده‌ی ویژه‌ی رییس‌جمهور در امور تغییرات اقلیمی، لیندا توماس گرینفیلد، فرستاده‌ی امریکا در سازمان ملل، الخاندرو مایورکاس، وزیر امنیت داخلی و آوریل هاینس، مدیر اطلاعات یا سیا، از جمله کسانی است  که از سوی تیم بایدن-هریس معرفی شده است.

در سایت رسمی تیم بایدن-هریس، آمده است: « تیم بایدن- هریس روند ایجاد تغییرات را در روند رهبری داخل و بیرون امریکا آغاز می‌کنند.»

آنتونی بلینکن، کسی که به عنوان وزیر خارجه‌ی دولت آینده‌ی امریکا معرفی شده است، در زمان ریاست‌جمهوری بارک اوباما، معاون وزیر خارجه‌ی این کشور بود و سال‌ها در سمت‌های ارشد بخش سیاست خارجی امریکا کار کرده است.

جک سالیوان، مشاور شورای امنیت ملی آینده‌ی امریکا، در زمان ریاست‌جمهوری بارک اوباما، مشاور امنیت ملی جو بایدن، معاون آن وقت اوباما بود. او هم‌چنان در زمان کارزار انتخاباتی هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶، مشاور ارشد در امور سیاست خارجی امریکا بود.

جان کری، به عنوان نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا در امور تغییرات اقلیمی منصوب شده است، او می‌تواند در نشست‌های شورای امنیت ملی نیز حضور یابد.

جان کری، بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ وزیر خارجه‌ی امریکا و در سال ۲۰۱۵ به نمایندگی از ایالات متحده، پیمان تغییرات اقلیمی را امضا کرد.

این درحالی است که دونالد ترامپ، در ۱۴ عقرب امسال، از پیمان تغییرات اقلیمی پاریس رسما خارج شد.

در همین حال، لیندا توماس گرینفیلد، فرستاده‌ی دولت آینده‌ی در سازمان ملل تعیین شده است. بانو گرینفیلد یک افریقایی‌تبار است. او در بسیاری از کشورهای افریقایی نظیر کنیا، گامبیا، نجریه، جامیکا و در سفارت امریکا در پاکستان و سویس، فعالیت داشته است.

الخاندرو مایورکاس، به عنوان وزیر امنیت داخلی امریکا، معرفی شده است. او یک لاتین‌تبار و مهاجر کوبایی است و یکی از افراد مهم کابینه‌ی جو بایدن خواهد بود. او پیش از این، دادستان فدرال، مدیر خدمات شهروندی و مهاجرتی و معاون وزیر امنیت داخلی در زمان بارک اوباما بود.

آوریل هاینس، به عنوان مدیر سازمان اطلاعات ملی یا سیا. نخسیتن زنی خواهد بود که در تاریخ امریکا به این مقام می‌رسد. او در دوران ریاست‌جمهوری اوباما، مشاور ارشد اطلاعاتی او بود و پس از آن، به عنوان معاون سازمان سیا کار کرد.

در این میان، برخی گزارش‌ها وجود دارد که جو بایدن تصمیم دارد، میشل فلورنوی را به عنوان وزیر دفاع معرفی کند؛ اگر به این سمت معرفی شود، نخستین‌ زنی در تاریخ امریکا است که به این مقام می‌رسد.

در همین حال سی‌ان‌ان، گزارش داده است که جانت یلن، گزینه‌ی بایدن برای وزارت خزانه‌داری امریکا خواهد بود.

نامزد‌های معرفی شده برای کابینه، باید مورد تایید سنا قرار بگیرند.

معرفی کابینه‌ی جو بایدن در حالی صورت می‌گیرد که دونالد ترامپ، پذیرفته است که انتقال رسمی قدرت برای روی کار آمدن جو بایدن، آغاز شود.

دونالد ترامپ در تویتی نوشته است که از مقامات خود خواسته است روند انتقال قدرت را آغاز کنند. دونالد ترامپ تا هنوز به گونه‌ی رسمی شکست خود در انتخابات سوم نوامبر را نپذیرفته است.

رییس‌ اداره‌ی کل خدمات امریکا، در نامه‌ای رسما جو بایدن را به عنوان پیروز انتخابات شناخته و از آغاز روند قدرت خبر داده است.

نامه‌ی اداره‌ی کل خدمات امریکا، به جو بایدن اجازه می‌دهد به بودجه‌ی موجود تشکیل دولت جدید دست‌رسی داشته باشد، با همتایان خود در نهادهای دولتی گفت‌وگو کند و خود را آماده‌ی تحویل گرفتن دولت کنند.