واکسین کرونای جانسون و جانسون، پس از شش هفته اختلال عصبی نادری به وجود می‌آورد

صبح کابل
واکسین کرونای جانسون و جانسون، پس از شش هفته اختلال عصبی نادری به وجود می‌آورد

سازمان غذا و داروی ایالات متحده، اعلام کرده است که واکسین کرونای جانسون و جانسون، شش هفته پس از ترزیق، اختلال عصبی نادری به وجود می‌آورد.

به نقل از خبرگزاری رویترز، این سازمان، روز دوشنبه -۲۱ سرطان- هشدار داد که احتمال دارد تعداد کمی از دریافت‌کنندگان واکسین جانسون و جانسون به سندروم «گیلین‌بار» که یک اختلال عصبی نادر است، مبتلا شوند.

علایم سندورم گیلین‌بار، ضعف، احساس سوزش، دشواری در راه رفتن و مشکل در حرکت دادن صورت است که یک بیماری نادر است و در آن، سیستم ایمنی بدن به پوشش محافظ فیبرهای عصبی حمله می‌کند که در بیش‌تر موارد، عفونت باکتریا یا ویروس را نیز به دنبال دارد و بیش‌تر افراد ابتلا به این بیماری، بهبود پیدا می‌کنند.

بر اساس گزارش‌ها در ایالات متحده، حدود ۱۲٫۸ میلیون نفر واکسین کرونای جانسون و جانسون را دریافت کرده اند و ۱۰۰ نفر تا هنوز به اختلال عصبی دچار شده اند که بیش‌تر آن‌ها مردان و افراد بالاتر از ۵۰ سال بودند و مرگ یک بیمار در نتیجه‌ی این اختلال به ثبت رسیده است.

اختلال عصبی گیلین‌بار، در گذشته با واکسین‌ها همراه بوده است. پس از شیوع آنفلونزای خوکی در سال ۱۹۷۶ در امریکا هم‌راه با واکسین این ویروس بود و در سال ۲۰۰۹ نیز پس از شیوع آنفلونزای HINI نیز اختلال عصبی گیلین‌بار با واکسین آنفلونزای HINI همراه بود.

واکسین جانسون و جانسون، ساخت یک شرکت امریکایی است که فقط یک دوز آن ترزیق می‌شود و نسبت به واکسین‌های دیگر کرونا ذخیرگاه و امکانات کمی نیاز دارد.