اعتراض‌ها در قرقیزستان؛ دولت نتیجه‌ی انتخابات پارلمانی را باطل اعلام کرد

صبح کابل
اعتراض‌ها در قرقیزستان؛ دولت نتیجه‌ی انتخابات پارلمانی را باطل اعلام کرد

به دنبال اعتراض‌ها در قرقیزستان، دولت این کشور، نتیجه‌ی انتخابات پارلمانی را باطل اعلام کرده است.

نورجان شیلدابکووا، رییس کمیته‌ی مرکزی انتخابات قرقیزستان، گفته است که پس از اعتراض‌های روز دوشنبه، کمیته‌ی انتخابات، تصمیم گرفت تا نتیجه‌ی انتخابات پارلمانی را باطل اعلام کند.

به نقل از بی‌بی‌سی، هزاران معترض، روز دوشنبه (۱۴ میزان)، به جاده‌های بیشکک رفته و وارد ساختمان ریاست‌جمهوری و پارلمان این کشور شدند.

معترضان، خواستار باطل شدن نتیجه‌ی انتخابات پارلمانی این کشور شدند که در آن، احزاب نزدیک به رییس‌جمهور این کشور، برنده اعلام شده بود.

معترضان، حلقه‌ی نزدیک به رییس‌جمهور را متهم به خرید آرا و ترساندن رای‌دهندگان کردند؛ اتهامی که ناظران بین‌المللی بر انتخابات این کشور، آن را «معتبر» خواندند.

معترضان، هم‌چنان وارد ساختمان امنیت این کشور شده و الماس‌بیگ آتامبایف، رییس‌جمهور سابق این کشور را که به جرم فساد زندانی بود، از زندان آزاد کردند.

انتخابات پارلمانی قرقیزستان، میان ۱۶ حزب، یک‌شنبه‌ی هفته‌ی گذشته برگزار شد که در آن، چهار حزب توانستند حد نصاب هفت درصدی را به دست آورند و به پارلمان راه یابند؛ از میان این چهار حزب، سه حزب آن، نزدیک به سورنبای جینبکف، رییس جمهور فعلی این کشور است.

سورنبای جینبکف، رییس‌جمهور قرقیزستان که از متحدان روسیه است، رقیبان سیاسی‌اش را متهم به تصاحب قدرت در این کشور کرده است.

در نتیجه‌ی این اعتراض‌ها، بیش از ۶۰۰ نفر زخمی شدند که حدود ۱۵۰ نفر آن‌ها، به شفاخانه انتقال یافتند. بر اساس گزارش‌ها، تا اکنون، در جریان اعتراض‌ها، هیچ فردی کشته نشده است.