آخرین اخبار ویروس کرونا در یک نگاه

مهدی غلامی
آخرین اخبار ویروس کرونا در یک نگاه

تهیه شده در: وب‌سایت گاردین

مترجم: مهدی غلامی

شمار بهبود‌ یافته‌ها از مرز صدهزار نفر گذشت؛ اما این همه‌گیری در حال سرعت گرفتن است

بر اساس آمار دانشگاه «جان هاپکینز» ۱۰۰۴۷۲ نفری که مبتلا به کووید-۱۹ بوده اند، اکنون از این بیماری بهبود پیدا کرده اند که بیش از نیمی از آن‌ها در چین استند. این رقم از یک سوم مردمی که در سراسر دنیا مبتلا شده اند، نمایندگی می‌کند. با این حال، بخشی از این ارقام بر پایه‌ی آمار رسمی دولت‌ها ارائه شده و بنا بر این، ممکن است شمار موارد تأیید شده را دست‌کم گرفته باشد. سازمان جهانی بهداشت گفت که از اولین مورد گزارش شده تا صد هزارمین مورد، ۶۷ روز را در بر گرفته است. برای صد هزار نفر دیگر، ۱۱ روز زمان صرف شد و صد هزارم سوم تنها طی چهار روز اتفاق افتاد.

مرگ‌ومیر ناشی از ویروس کرونا در بریتانیا به ۳۳۵ نفر رسید و به بریتانیایی‌های مقیم در کشورهای دیگر گفته شده است که به خانه برگردند.

بر پایه‌ی اطلاعات وزارت سلامت و مددکاری اجتماعی بریتانیا، آزمایش ۶۶۵۰ نفر مثبت و ۷۷۲۹۵ نفر منفی بوده و مرگ ۳۳۵ بیمار تأیید شده است. این شامل ۴۶ مرگ بیش‌تر در انگلستان و چهار مرگ دیگر در اسکاتلند و ولز است. دو نفر بر اثر ویروس کرونا در ایرلند شمالی مرده اند؛ اما آمار بیش‌تری در روز دوشنبه ثبت نشده است.

ایالت نیویورک ۲۰۰۰۰ مورد مثبت ابتلا به ویروس کرونا را اعلام کرد

اَندرو کوئومو، والی این ایالت، گفت که نیویورک ۵۷۰۷ مورد جدید داشته و این یعنی مجموع تمام موارد به ۲۰۸۷۵ تن رسیده است. از این میان، ۱۳ درصد آن‌ها نیاز به درمان در بیمارستان‌ها داشته اند، نزدیک به یک چهارم آن‌ها در بخش مراقبت جدی به سر می‌برند و ۱۵۷ نفر تا کنون مرده اند.

دنمارک مدت زمان قرنطینه را تمدید کرد

محدودیت‌های سراسری در این کشور اکنون تا ۱۳ اپریل ادامه خواهد داشت. اقدامات اضطراری که ابتدا در یازدهم مارچ به مدت ۱۴ روز تطبیق شد، باعث بسته شدن مکاتب و رستورانت‌ها در این کشور شمالی شد و بیشتر کارکنان دولتی در خانه‌های شان ماندند. این وضعیت برای دو هفته‌ی دیگر پابرجا خواهد ماند.

برنامه‌ها برای اجازه دادن به پوتین جهت ادامه‌ی ماندن در قدرت ممکن است به هم بخورد

ممکن است روسیه مجبور شود انتخابات سراسریِ اصلاح قانون اساسی برای اجازه دادن به پوتین جهت ماندن در پست ریاست‌جمهوری تا سال ۲۰۳۶ را لغو کند. کاخ کرملین تغییری در تاریخ انتخابات ۲۲ آپریل نیاورده است؛ اما این چشم‌انداز به طور صریح توسط سخن‌گوی پوتین تأیید شد.