لیز تراس، رهبر حزب محافظه‌کار و جانشین بوریس جانسون شد

عصمت امین
لیز تراس، رهبر حزب محافظه‌کار و جانشین بوریس جانسون شد

لیز تراس، وزیر خارجه‌ی قبلی بریتانیا با پیشی‌گرفتن از ریشی سوناک، نماینده‌ی مجلس عوام بریتانیا، توانست رهبر حزب محافظه‌کار و جانشین بوریس جانسون شود. خانم تراس در نتیجه‌ی انتخابات درون‌حزبی، نخست‌وزیر بریتانیا شد.

خانم تراس در حالی مسؤولیت نخست‌وزیری بریتانیا را به عهده می‌گیرد که این‌ کشور مانند سایر کشورهای جهان این‌روزها سخت‌ترین بحران اقتصادی را تجربه می‌کند.

انتخابات درون حزبی در بریتانیا، پس از استعفای بوریس جانسون، نخست‌وزیر پیشین این کشور برگزار شد. خانم تراس توانست، ۵۷٫۴ درصد آرا را به دست بیاورد. رقیب او ریشی سوناک، ۴۲٫۶ درصد آرا را به خود اختصاص داده است.

نخست‌وزیر جدید بریتانیا که برنده‌شدن او از آغاز کمپاین‌های انتخاباتی پیش‌بینی می‌شد، هم‌واره از برنامه‌های متعددی اقتصادی از جمله پایین‌آوردن سطح مالیات سخن گفته است.

در جریان کمپاین‌های انتخاباتی، لیز تراس از برنامه‌ی فرستادن مهاجرین غیر قانونی به کشور رواندا دفاع کرده و ‌تأکید دارد که با تمام توان به خاطر تحقق یافتن این برنامه تلاش خواهد کرد؛ هرچند که کارشناسان به این باور اند که عملی ساختن این برنامه کار آسانی نخواهد بود.

گفتنی است که تراس ۴۷ ساله در آکسفورد بریتانیا متولد شده و در مکاتب دولتی این کشور درس خوانده و لیسانس فلسفه، سیاست و اقتصاد دارد.

بانو تراس در سال ۲۰۱۰ میلادی توانست با حمایت دیوید کامرون به عنوان نامزد حزب محافظه‌کار انتخاب شد و این‌گونه توانست وارد مجلس بریتانیا شود.

نخست‌وزیر جدید بریتانیا قبل از این که در سال ۲۰۲۱ میلادی به عنوان وزیر خارجه‌ی این کشور تعیین شود در مقام‌های معاون وزارت آموزش، وزیر کشاورزی و محیط زیست، وزارت دادگستری و وزارت تجارت بریتانیا نیز، کار کرده است.

تراس که در بدترین شرایط اقتصادی بریتانیا به مقام نخست‌وزیری این کشور رسیده است، وعده سپرده که مالیات را کاهش خواهد داد.

در بخش سیاست خارجی نیز، واکنش‌های تندی نسبت به جنگ روسیه و اوکراین داشته است. بانو تراس، تأکید کرده که در برابر ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه موضع سختی خواهد داشت؛ اما اگر روسیه از اوکراین عقب‌نشینی کند و تعهد بدهد به تجاوزگری پایان دهد، ممکن است تحریم‌های مسکو برداشته شود.