از چوب‌تراشى و جنگل‌بانی تا قانون‌گذاری؛ تغییر هویت شغلی یک مرد در میان حرکت سبز چین

صبح کابل
از چوب‌تراشى و جنگل‌بانی تا قانون‌گذاری؛ تغییر هویت شغلی یک مرد در میان حرکت سبز چین

جاوییژو (Zhou Yizhe) مامور حفاظت از جنگلات و قانونگذار چینی، در ایالت مغولستان داخلی )عکس از شینهوا)

نویسنده: شینهوا

جاو ییژه (Zhou Yizhe) 57 ساله، یک مرد چینی که از فروشنده درختان به جنگل‌بانی و سپس به قانون‌گذاری رسید. او در طول زندگی خود به روش‌های مختلف و با استفاده از ابزارهای گوناگونی در جنگل کار کرده است.
او به مدت ۳۵ سال شغل قطع درختان را با استفاده از تبر و اره داشت و سپس بیل را برداشت و در غرس درختان مشارکت کرد. اکنون اما او به‌عنوان یک نماینده مجلس ملی، با استفاده از قلم و کمپیوترش برنامه پیشنهادی برای محافظت از محیط‌زیست و جنگلات می‌نویسد.
در اجلاس جاری کنگره قانون‌گذاری چین، «شی جین پینگ»، رییس‌جمهوری این کشور از تلاش‌های این مرد قدردانی کرد. رییس جمهور شی روز جمعه در جلسه‌ای با قانون‌گذاران ایالت شمالی مغولستان داخلی به جاو ییژه گفت؛ تغییر هویت شما از قطع کننده درختان به یک جنگل‌بان نشانه‌ای از تحولات در ساختار صنعتی کشور است.
جاو در یک مزرعه جنگلی در کوه‌های بزرگ هنگ‌گان در ایالت مغولستان داخلی و در امتداد مرز شمالی چین کار می‌کرد. در سال ۲۰۱۲ وقتی این کشور چشم‌انداز «چین زیبا» را به هدف پیشرفت زیست‌محیطی ترسیم کرد، در حدود ۱۶ هزار تن که شغل چوب‌تراشی داشتند به جنگل‌بانی تغییر شغل دادند.

زندگی تازه و چشم‌انداز نو
در ایالت مغولستان داخلی بیش از ۱۰۰ هزار کیلومترمربع را جنگلات احتوا کرده است؛ تقریباً برابر با کشور آیسلند. این ساحه یک پایگاه عمده‌ی تولیدات چوبی بود که برای چندین دهه پاسخ‌گوی نیازمندی‌های این کشور در زمینه ساخت‌وساز زیربناها و دیگر بخش‌ها بوده است. چوب‌های تولیدشده توسط آقای جاو و همکارانش می‌توانست هر زمستان حدود ۴۰۰ واگون قطار را پر کند. آقای جاو می‌گوید: «خریداران زیادی از سراسر کشور برای خرید چوب آن‌ها می‌آمدند.»
در میانه افزایش آگاهی برای حفاظت از محیط‌زیست و توسعه پایدار در پایان دهه ۱۹۹۰، دولت چین شروع به محدود کردن تولید چوب از جنگلات کرد و در سال ۲۰۱۵ قطع جنگل‌های طبیعی را در کوه‌های بزرگ هینگ‌گان به‌صورت کامل ممنوع کرد.
افرادی مانند جاو که چوب‌فروشی می‌کردند، تبدیل به جنگل‌بان شدند و به‌عنوان بخشی از حرکت سبز این کشور، چین ده‌ها هزار شغل دولتی با تمرکز بر حفاظت از علفزارها، جنگلات و تالاب‌ها ایجاد کرد.
برخلاف گذشته، زمانی که کارگران تنها می‌توانستند از قطع درختان در خزان و زمستان پول به دست بیاورند این افراد در حال حاضر تمام سال کار می‌کنند و درآمد آن‌ها به ۶۰ هزار ین، معادل (۹٫۲۳۴ دالر امریکا) می‌رسد که سه برابر درآمد آن‌ها در سال ۲۰۱۵ است.

جاوییژو (Zhou Yizhe) مامور حفاظت از جنگلات و قانونگذار چینی، در ایالت مغولستان داخلی )عکس از شینهوا)

دو ساعت طول می‌کشد تا جاو با موتر خود داخل جنگل برود و پنج تا شش ساعت در روز داخل جنگل پیاده‌روی می‌کند، کار او شامل غرس نهال و درختان، گشت زنی، تشخیص خطرات آتش‌سوزی در جنگل و حفاظت از درختان از طریق اقدامات پیشگیرانه است.
جاو می‌گوید: «ما با تلاش‌های زیاد و کار در جنگل توانسته‌ایم، یک دیوار بزرگ سبز بسازیم که باعث شده حیوانات وحشی زیادی ازجمله گوزن و خرس‌، به وفور در جنگل یافت شود.»
در طول پنج سال گذشته، این کشور توانسته ۳۶٫۳۳ میلیون هکتار زمین‌های جنگلی را اضافه کنند و اکنون میزان پوشش جنگلی این کشور از ۲۱٫۶۶ درصد به ۲۳٫۰۴ درصد افزایش یافته است.
هویت جدید و شغل تازه
جاو که اکنون صدها کارگر را رهبری می‌کند، از نظر همکارانش یک شخص ماهر و توانایی است که به‌خوبی از اعضای تیم خود مراقبت می‌کند. لی وینجانگ (Li Wenzhong) یکی از همکاران او می‌گوید: «تحت اداره او اکنون جاده‌های هموار در جنگل داریم.»
جاو به‌عنوان معاون سیزدهمین کنگره ملی خلق (NPC) در سال ۲۰۱۸ انتخاب شد؛ معاونین کنگره ملی خلق از همه اقشار هستند و به‌صورت پاره‌وقت کار می‌کنند. از حدود ۳۰۰۰ قانون‌گذار ملی، بیش از ۱۵ درصد را کارگران و کشاورزان تشکیل می‌دهند.
پیش از آن‌که جاو برای شرکت در اجلاس سالانه کنگره ملی خلق به پکن برود، از دانشگاه کشاورزی ایالت مغولستان داخلی بازدید کرد تا در مورد مشکلات مربوط به آتش‌سوزی در جنگل‌های طبیعی صحبت کند.
بای یو، استاد جنگل‌داری در دانشگاه می‌گوید: «ما در مورد کاشت درختان مقاوم به آتش بحث و تبادل‌نظر کردیم و من کاشت گونه‌های جدیدی با روش‌های بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک را به او توصیه کردم.»
جاو در نظر دارد در سال جاری پیشنهاد‌هایی را برای احداث جاده جهت کنترل آتش و نیز بهبود شبکه‌های مخابراتی در جنگل ارایه بدارد.
او گفت که جنگل‌های طبیعی عمدتاً هدف برخورد صاعقه قرار می‌گیرند و ضروری است تا اطمینان حاصل شود که وسایط آتش‌نشانی با استفاده از جاده‌های اسفالت شده به جنگل دسترسی داشته باشد. او چند سال پیش شاهد آتش گرفتن یک جنگل کاج بوده است؛ «به‌عنوان یک کشاورز دلم شکست وقتی دیدم زحمات یک‌ساله‌ام به خاکستر تبدیل می‌شود.»
مصروفیت زیاد جاو به او اجازه نمی‌دهد وقت زیادی را با خانواده‌اش سپری کند، درحالی‌که نواسه‌اش تازه وارد صنف اول در شهر هوهوت مرکز آن منطقه شده است. جاو به‌زودی بازنشسته می‌شود؛ اما خوشحال است که فارغان جوان بیشتری به‌عنوان بخشی از اصلاحات در اداره مزرعه جنگلی استخدام شده‌اند. او می‌گوید: «پس از بر عهده گرفتن شغل جنگل‌بانی توسط جوانان، زمان بیشتری خواهد داشت تا با نواسه کوچکش سپری کند.»