نیویارک تایمز: ترامپ هفته‌ی گذشته امکان حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران را بررسی کرد

صبح کابل
نیویارک تایمز: ترامپ هفته‌ی گذشته امکان حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران را بررسی کرد

روزنامه‌ی نیویارک تایمز، نوشته است که دونالد ترامپ، پنج‌شنبه (۲۲ عقرب)، در نشستی با مشاوران ارشد خود در کاخ سفید، امکان حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران را مورد بررسی قرار داد.

روزنامه‌ی امریکایی نیویارک تایمز، به نقل از چهار مقام امریکایی گزارش داده است که دونالد ترامپ، هفته‌ی گذشته با حضور مایک پنس، معاونش، مایک پومپیو، وزیر خارجه، جنرال مارک میلی، رییس ستاد ارتش و کریستوفر میلر، وزیر دفاع، احتمال حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران را بررسی کرد.

نیویارک‌تایمز، نوشته است که معاون، وزیر خارجه، وزیر دفاع و رییس‌ ستاد ارتش امریکا، دونالد ترامپ را از این تصمیم بازداشته و هشدار داده اند که حمله به ایران، منجر به یک نبرد گسترده‌تر در هفته‌های پایانی ریاست‌جمهور‌ی اش خواهد شد.

نشست مشورتی دونالد ترامپ، پس از آن صورت گرفته است که روز پیش از آن، آژانس بین‌المللی بازرسان، گزارش داده بود، ذخایر یورانیوم غنی‌شده‌ی ایران افزایش چشم‌گیر یافته است.

نیویارک تایمز، نوشته است که هدف ترامپ، تاسیسات هسته‌ای «نطنز»، خواهد بود که ذخایر یورانیوم غنی‌شده‌ی ایران در آن جا ۱۲ برابر بیش‌تر از میزان تعیین‌شده‌ی توافق هسته‌ای است.

در گزارش نیویارک تایمز آمده است، پس آن که مایک پومپیو و جنرال میلی، از خطرهای حمله‌ی دریایی هشدار دادند، مشاوران دیگر به این نتیجه رسیدند که حمله‌ی موشکی هم امکان ندارد؛ اما ترامپ شیوه‌های دیگر را به خاطر حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران بررسی می‌کند.

در این گزارش آمده است که مشاوران ترامپ، مخالف درگیر شدن بیش‌تر امریکا در جنگ‌های خاورمیانه استند.

اگر ترامپ، این تصمیم را عملی کند، کار برای جو بایدن، رییس‌جمهور بعدی امریکا سخت خواهد بود. جو بایدن وعده داده است که امریکا به توافق هسته‌ای بر می‌گردد.