گونه‌ی جدید ویروس کرونای بریتانیایی می‌تواند «کشنده‌تر» باشد

صبح کابل
گونه‌ی جدید ویروس کرونای بریتانیایی می‌تواند «کشنده‌تر» باشد

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، می‌گوید که گونه‌ی جدید ویروس کرونا که نخستین بار در این کشور شناسایی شده بود، می‌تواند خطرناک‌تر و کشنده‌تر باشد.

به نقل از بی‌بی‌سی، آقای جانسون که روز  جمعه (۳ دلو/ ۲۲ جنوری)، در یک نشست خبری در لندن صحبت می‌کرد، گفت که علاوه بر آن، این ویروس جدید سریع‌تر منتقل می‌شود، حالا به نظر می‌رسد که با آمار بالاتر مرگ به‌همراه باشد.

به گفته‌ی آقای جانسون، این یافته‌ها را ریاضی‌دانانی کشف کرده‌اند که آمار مرگ‌و میر در نتیجه‌ی گونه‌ی قدیمی و گونه‌ی جدید ویروس کرونا را مقایسیه کرده‌اند.

در همین حال، پاتریک والانس، مشاور علمی ارشد دولت بریتانیا، گفته است که این نتیجه‌گیری هنوز چندان قوی نیست و باید تحقیقات بیشتری انجام شود؛ اما این موضوع که همزمان با انتقال سریع‌تر آمار مرگ هم بالاتر رفته است، مایع نگرانی است.

داکتر پاتریک والاس، گفته است که مشخص نیست که واکسین‌های فایزر و بایوان‌تک، چقدر در مقابل گونه‌های جدیدی که در برازیل و افریقای جنوبی کشف شده، موثر است؛ اما گونه‌ی جدید بریتانیایی را کنترل می‌کند.

گونه‌ی جدید ویروس کرونا که نخستین‌بار در بریتانیا کشف شد، حالا به بیش از ۵۰ کشور گسترش یافته است.

یافته‌ها نشان می‌دهد که گونه‌ی جدید کرونا بین ۳۰ تا ۷۰ درصد سریع‌تر از گونه‌ی قبلی قدرت انتقال دارد و ۳۰ درصد نیز بیشتر از گونه‌ی قبلی مرگ‌آور است.

بریتانیا تا هنوز تطبیق دو واکسین شرکت فایزر-بایوان‌تک و استرازنکا اکسفورد را آغاز کرده است و گمانه‌زنی‌های وجود دارد که این هردو واکسین بر گونه‌ی جدید بریتانیایی موثر باشد.