افراد واکسین‌شده‌ نیز ویروس کرونا را انتقال می‌دهند

صبح کابل
افراد واکسین‌شده‌ نیز ویروس کرونا را انتقال می‌دهند

مقام‌های صحی بریتانیا، می‌گویند کسانی که واکسین کرونا دریافت کرده‌اند نیز می‌توانند سبب انتقال ویروس به دیگران شوند و به همین دلیل، همه مردم باید محدودیت گشت‌وگذار را رعایت کنند.

به نقل از بی‌بی‌سی، پرفسور جاناتان ون‌تم، متخصص آنفلونزا و معاون ارشد امور صحت و سلامت بریتانیا، در یادداشتی که در هفته‌نامه‌‌ی ساندی تلگراف بریتانیا نوشته است، گفته که احتمال انتقال ویروس کرونا دو تا سه هفته پس از تزریق نیز وجود دارد و بهتر است افراد واکسین‌شده، محدودیت گشت‌وگذار را رعایت کنند.

به گفته‌ی آقای ون‌تم، دانشمندان هنوز از تاثیر واکسین در انتقال ویروس آگاهی ندارند؛ اما واکسین می‌تواند ایمنی ایجاد کند که سبب امیدواری است.

داکتر ون‌تم افزود: «هیچ واکسینی تا اکنون ۱۰۰ درصد موثر نبوده است و هیچ تضمینی برای حفاظت کامل آن وجود ندارد. در باره‌ی واکسین کرونا، حتا پس از دریافت هر دو دوز واکسین، امکان دارد ویروس کرونا به فرد دیگری انتقال یابد و زنجیره‌ی انتقال ادامه داشته باشد.»

بریتانیا اولین کشوری بود که تطبیق واکسین کرونای شرکت فایزر-بایوان‌تک را آغاز کرد و حالا واکسین مشترک دانشگاه آکسفورد  و استرازنکا نیز جواز استفاده را دریافت کرده است و تطبیق آن شروع شده است.

۵ میلیون و ۸۰۰ نفر در بریتانیا تا اکنون واکسین کرونا را دریافت کرده‌اند و شیوع گونه‌ی جدید ویروس کرونا نیز در این کشور بالا است.

هر فرد باید دو دوز واکسین کرونا را دریافت کند و مقام‌های صحی این کشور فاصله میان ترزیق دو دوز را از ۳ هفته به ۱۲ هفته افزایش داده‌اند.

یادداشت داکتر ون‌تم در حالی به نشر می‌رسد که بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا روز جمعه (۲۲ جنوری/ ۳ دلو) گفت که گونه‌ی جدید کرونا که در این کشور شناسایی شده است، «کشنده‌تر» و «خطرناک‌تر» از گونه‌ی قبلی است.

در همین حال، شرکت تولیدی واکسین کرونای فایزر و استرازنکا، از تاخیر در تحویل واکسین به کشورهای اروپایی خبر داده است.

اتحادیه‌ی اروپا با استرازنکا قرارداد خرید ۴۰۰ میلیون دوز را امضا کرده و حالا تاخیر در تحویل آن، سبب نگرانی این اتحادیه شده است.