نگرانی امریکا از آزادی قاتل خبرنگار وال استریت ژورنال از سوی دادگاه عالی پاکستان

صبح کابل
نگرانی امریکا از آزادی قاتل خبرنگار وال استریت ژورنال از سوی دادگاه عالی پاکستان

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی امریکا از آزادی افرادی که در آدم‌ربایی و قتل دانیل پرل، خبرنگار وال استریت دست داشتند، ابراز نگرانی کرده است.

آنتونی بلینکن، شامگاه روز پنج‌شنبه (۹ دلو/ ۲۸ جنوری)، در برگه‌ی تویترش نوشته است : «من به شدت نگران تصمیم دادگاه عالی پاکستان برای آزادی افرادی که در آدم‌ربایی و قتل دانیل پرل دست داشتند، هستم.»

وزیر خارجه‌ی امریکا در ادامه از تأمین عدالت برای خانواده‌ی پرل و پاسخ‌گویی تروریست‌ها سخن گفته است.

این در حالی است که دادگاه عالی پاکستان، روز پنج‌شنبه (۹ دلو/ ۲۸ جنوری)، احمد عمر سعید شیخ و سه متهم دیگر را که در آدم‌ربایی و قتل دانیل پرل، خبرنگار امریکایی وال استریت ژورنال در سال ۲۰۰۲ دست داشتند، آزاد کرد.

سال گذشته نیز دادگاهی در پاکستان به دلیل نبودن مدرک کافی به خاطر اثبات جرم، مجازات مرگ عمر سعید شیخ را به حبس ابد کاهش داد و سه متهم دیگر را آزاد کرد؛ اما دولت پاکستان و خانواده‌ی پرل به این حکم دادگاه اعتراض کرد و خواستار مجازات مرگ او شدند که این دو خواست از سوی دادگاه عالی رد شد و حکم آزادی آن‌ها صادر شده است.

دانیل پرل، خبرنگار امریکایی وال استریت ژورنال در سال ۲۰۰۲ به خاطر تحقیق در مورد گروه‌های اسلام‌گرای افراطی در شهر کراچی پاکستان ربوده شد و پس از ربوده شدن، ویدیوی از سر بریدن او پخش شد که با واکنش نهادهای حقوق بشری در سراسر جهان روبه رو شد.

احمد عمر سعید شیخ همراه با سه تن دیگر به جرم سر بریدن او بازداشت و زندانی شدند. دادستان کل ایالت سند، روز پنچ‌شنبه به دادگاه عالی پاکستان گفته است که سعید شیخ در داخل زندان با گروه‌های تروریستی ارتباط داشته و از نزد او، ۷ سیم کارت پیدا شده که نشان‌دهند‌ی ارتباط او با گروه‌های تروریستی در بیرون از زندان است.