امریکا تحریم‌ها علیه دادستان دیوان کیفری بین‌المللی را لغو کرد

صبح کابل
امریکا تحریم‌ها علیه دادستان دیوان کیفری بین‌المللی را لغو کرد

ایالات متحده‌ی امریکا، تحریم‌های دونالد ترامپ، رییس‌جمهور پیشین این کشور علیه فاتو بنسودا، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی را به دلیل تحقیقات در باره‌ی عمل‌کرد نیروهای نظامی امریکایی در افغانستان، لغو کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی امریکا، روز جمعه (۱۳ حمل/ ۲ اپریل)، با نشر بیانیه‌ای گفت: «پس از ارزیابی اقدامات انجام‌شده، به این نتیجه رسیده‌ایم که تحریم‌ها نامناسب و بی‌اثر بوده است.»

در بیانیه آمده است که فاکیسو موچوچوکو، رییس‌ بخش دادرسی دیوان کیفری بین‌المللی نیز از فهرست تحریم‌های امریکا خارج می‌شود و به سیاست محدودیت صدور ویزا برای برخی کارکنان دیوان کیفری بین‌المللی که در سال ۲۰۱۹ اجرا شده بود، پایان خواهد داد.

بر اساس این بیانیه، امریکا در حالی تحریم‌ها علیه مقام‌های دیوان کیفری بین‌المللی را لغو می‌کند که مخالفت خود را در باره‌ی اقدام‌های این دیوان در رابطه با شرایط افغانستان و فلسطین ادامه خواهد داد و مخالف تلاش‌های این دیوان برای اعمال صلاحیت در مورد کشورهای غیر عضو مانند امریکا و اسراییل است.

بلینکن در این بیانیه افزوده است، ایالات متحده باور دارد که از طریق همکاری با دیوان کیفری بین‌المللی، می‌تواند مسایل مورد نظر را بهتر حل و فصل کند.

تحریم‌های امریکا علیه فاتو بنسودا، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی، در ماه سنبله سال گذشته، پس از آن اعمال شد که خانم بنسودا، فرمان آغاز تحقیقات در باره‌ی اتهام «جنایات جنگی نیروهای امریکایی در افغانستان» را داد.

از سویی دیگر، سال گذشته‌ی میلادی، دیوان کیفری بین‌المللی اعلام کرد که صلاحیت رسیدگی به پرونده‌های جنایات جنگی اسراییل را در سرزمین‌های فلسطینی دارد.

قاضی‌های این دیوان بین‌المللی، اعلام کرده بودند که این تصمیم با استناد به آیین‌نامه و قوانین قضایی این نهاد گرفته شده است و به معنای تلاش برای تعیین دولت یا مرزهای قانونی نیست.

دولت فلسطین که در سال ۲۰۱۵ عضویت دیوان کیفری بین‌المللی را به دست آورده بود، بارها خواستار تحقیقات این دیوان علیه اقدام‌های اسراییل در جریان جنگ‌ ۲۰۱۴ در نوار غزه و هم‌چنان شهرک‌سازی در کرانه باختری و شرق بیت المقدس شد.