هزاران نفر در کشورهای مختلف جهان برای همبستگی با فلسطین راه‌پیمایی کردند

صبح کابل
هزاران نفر در کشورهای مختلف جهان برای همبستگی با فلسطین راه‌پیمایی کردند

هزاران نفر در کشورهای مختلف جهان، برای ابراز همبستگی با فلسطین در جاده‌ها راهپیمایی کردند.

به نقل از یورونیوز، عصر روز شنبه (۲۵ ثور/ ۱۵ می)، با وجود ممنوع بودن برگزاری راهپیمایی در حمایت از فلسطین در فرانسه، نزدیک به ۲۲ هزار نفر در شهرهای مختلف این کشور، برای همبستگی و حمایت از فلسطین راهپیمایی کردند.

شماری از سازمان‌های مردمی و نهادهای حقوق بشری در فرانسه؛ خواستار برگزاری تجمع در حمایت از فلسطین شده بودند؛ اما این درخواست از سوی وزارت داخله‌ی این کشور ممنوع شد و دلیل آن، ایجاد بی‌نظامی مشابه اعتراضات ۲۰۱۴ خوانده شد.

گزارش شده است که بزرگ‌ترین راهپیمایی در شهر استراسبورگ با ۴ هزار شرکت‌کننده برگزار شد و راهپیمایی‌هایی در شهرهای مارسی، لیل، لیون، نانت، نیس، مونپولیه، تولوز و شهر پاریس نیز برگزار شده و در این شهر پولیس برای پراکنده‌کردن معترضان از گاز اشک‌آور استفاده کرده و مانع برگزاری راهپیمایی شده است.

در همین حال، روز جمعه و شنبه، راهپیمایی‌های مشابه در کشورهای بریتانیا، آلمان، بلژیک، آسترالیا، بنگلادش، اسپانیا و ترکیه نیز به حمایت از فلسطین برگزار شد.

هزاران نفر روز شنبه (۲۵ ثور/۱۵ می)، در لندن در حمایت از مردم فلسطین از دولت بریتانیا خواستند که برای توقف حملات اسراییل بر فلسطین، مداخله کند.

در استانبول ترکیه، اعتراض‌کنندگان برای جان‌باختگان فلسطینی، نماز تشییع جنازه‌ی نمادین برگزار کردند و از ارتش این کشور خواستند برای حمایت از مسلمانان به غزه برود.

دور جدید درگیری میان فلسطین و اسراییل، دست‌کم یک ماه پیش، پس از آن آغاز شد که شماری از ساکنان منطقه‌ی شیخ جراح، واقع در بیت‌المقدس شرقی، اخراج شدند و خانه‌های شان در معرض واگذاری به شهرک‌نشینان یهودی قرار گرفت.

در این درگیری‌ها که یک هفته پیش شدت گرفت، اسراییل در نوار غزه و شهرهای مختلف فلسطین حملات هوایی انجام داد که در نتیجه‌ی آن، نزدیک به ۱۴۰ نفر کشته شدند.

جنبش حماس و جهاد اسلامی برای حمایت از ارتش فلسطین، حملات موشکی را بر شهرهای اسراییل آغاز کردند که در آن، بیش از ۱۰ نفر کشته شدند.

از سویی دیگر، در حملات هوایی اسراییل در غزه، روز شنبه (۲۵ ثور)، ساختمان شبکه‌ی خبر الجزیره و خبرگزاری آسوشتیدپرس، مورد حمله قرار گرفت و به کلی ویران شد.

این ساختمان ۱۲ طبقه دارد و مسکونی است. ارتش اسراییل گفته است که یک ساعت پیش از هدف قرار دادن این ساختمان، به ساکنان آن هشدار داده بود.

با این حال، جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا، شامگاه شنبه (۲۵ ثور)، با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل و محمود عباس، رییس تشکیلات خودگران فلسطینی، تماس تلفونی جداگانه داشته و خواهان توقف درگیر‌ی‌ها شده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x