پلیس به دنبال «شفادهنده»‌ای است که بر سر یک زن باردار میخ کوبیده است!

اسدلله جعفری (پژمان)
پلیس به دنبال «شفادهنده»‌ای است که بر سر یک زن باردار میخ کوبیده است!

مترجم: اسدالله جعفری (پژمان)

بی‌بی‌سی‌ نیوز: ۹ فبروری، ۲۰۲۲

پاکستان، پشاور؛ یک افسر بازرسی در پاکستان به دنبال پیداکردن یک شفادهنده‌ای {جادوگر} است که گفته می‌شود میخ را به سر یک زن باردار کوبیده است. این زن پس از تلاش برای کشیدن میخ ۵ سانتی متری (دو اینچی) با انبردست وارد یک شفاخانه در پشاور شد. او در اول به پزشکان شفاخانه، گفته است که خودش این عمل را انجام داده است؛ اما بعداً اعتراف کرده «یک شفادهنده‌ی دینی و مذهبی ادعا کرده بود که می‌تواند تضمین کند تو با چنین کار می‌توانی نوزاد پسر به دنیا بیاوری و میخ را به سرم کوبیده است».

بنابراین؛ پلیس پس از انتشار تصاویر اشعه ایکسری «سی‌تی‌اسکن» از جراحت بر سر این زن باردار در فضای مجازی، شروع به تحقیقات کرده است. داکتر حیدر خان، یکی از کارکنان شفاخانه‌ی «لیدی ریدینگ» در پشاور پاکستان گفت، زمانی که  این زن برای درمانش به این‌جا مراجعه کرد «کاملا در حالت هوشیاری بود؛ اما درد شدیدی از ناحیه سرش داشت».

کارمندان این شفاخانه به خبرنگار محلی «روزنامه داون»، گفتند که این زن پس از شنیدن این عمل از یک همسایه‌ی خود، جهت درمان به این شفادهنده‌ی دینی مراجعه کرده است که او بر سرش میخ کوبیده است. پرسنل این شاخانه، افزودند که این زن مادر سه فرزند دختر است و شوهرش او را تهدید کرده بود که اگر دوباره دختر دیگری به دنیا بیاورد او را ترک خواهد کرد.

پزشکان شفاخانه به روزنامه داون، گفتند: «او سه ماهه باردار است و به دلیل ترس از شوهرش نزد این شفادهنده‌ی دینی و مذهبی رفته است». در برخی از کشورهای فقیر آسیای جنوبی، اغلب تصور می‌شود که فرزند پسر نسبت به فرزند دختر، تضمین مالی و اقتصادی بهتری را به والدین خود ارائه می‌کند، و چنین عقاید اغلب منجر به اعمال استثمارگرانه‌ از سوی به اصطلاح «شفادهنده‌های دینی و مذهبی» می‌شود.

شفادهنده‌های دینی و مذهبی در برخی از مناطق پاکستان، به ویژه در مناطق قبیله‌ای و قبایلی در شمال غربی پاکستان نسبتا معمول و رایج‌ استند. بنابراین؛ این عمل آن‌ها برگرفته از افسانه‌های صوفیانه است که گاهی به عنوان روش‌های از عرفان اسلامی توصیف می‌شود. از این‌رو؛ فعالیت‌های این شفادهنده‌ها {جادوگرها} در بسیاری ازعقاید و مکاتب اسلامی ممنوع است.

پلیس پشاور چندین روز را صرف مصاحبه با کارکنان این شفاخانه و تلاش برای ردیابی این زن کرده است که پس از برداشتن میخ از سر او شفاخانه را ترک کرده. با این‌حال؛ پلیس امیدوار است که بتواند به کمک این زن، مرد جادوگر را شناسایی کنند. آقای احسان یکی از افسران پلیس گفت: «ما به زودی این ساحر را گرفتار خواهیم کرد». آقای احسان هم‌چنین، گفت که پلیس در حال بررسی است تا بدانند که چرا کارکنان شفاخانه هنگام مراجعه زن قربانی به شفاخانه، این حادثه را به فرماندهی پلیس گزارش نکردند.