امام‌علی رحمان برای پنجمین بار رییس‌جمهور تاجیکستان شد

صبح کابل
امام‌علی رحمان برای پنجمین بار رییس‌جمهور تاجیکستان شد

نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری تاجیکستان، نشان می‌دهد که امام‌علی رحمان، برای پنجمین‌بار، به عنوان رییس‌جمهور این کشور انتخاب شده است.

به نقل از بی‌بی‌سی، بختیار خدایار زاده، رییس کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی تاجیکستان، روز دوشنبه (۲۱ میزان)، در حضور خبرنگاران، اعلام کرد که امام‌علی رحمان، بیش از ۹۰ درصد آرا را به دست آورده و پیروز انتخابات است.

به گفته‌ی خدایار زاده، بیش از ۸۵٫۳۹ درصد مردم در این انتخابات شرکت کرده‌ اند که تعداد رای دهندگان، ۴ میلیون و ۲۲۱ هزار و ۷۶ نفر بودند.

به گفته‌ی رییس کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی تاجیکستان، امام‌علی رحمان، ۹۰٫۹۲ درصد آرا به خود اختصاص داده است و هم‌چنان رییس جمهور باقی می‌ماند.

معراج عبدالله‌اف، نامزد حزب کمونیست، رستم رحمت‌زاده، نامزد حزب اصلاحات اقتصادی، رستم لطیف‌زاده، نامزد حزب کشاورزی و عبدالحلیم غفارزاده، نامزد حزب سوسیالیست، به ترتیب، آرای باقی‌مانده را از آن خود کرده اند.

امام‌علی رحمان، در چهار دور گذشته‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری تاجیکستان، به ترتیب در سال ۱۹۹۴، ۶۰ درصد رای، در سال ۱۹۹۹، ۹۷٫۶ درصد رای، در سال ۲۰۰۶، ۷۹٫۳ درصد و در سال ۲۰۱۳ با ۸۴٫۲۳ درصد رای، برنده‌ی انتخابات شده بود.

‌پیش از این، پیش‌بینی می‌شد که آقای رحمان، برنده‌ی انتخابات این دور ریاست‌جمهوری تاجیکستان باشد؛ زیرا رقیبان او، شناخته شده و قدرت‌مند نبودند.

حضور پنج نامزد دیگر از احزاب مختلف در کنار امام‌علی رحمان، بیش‌تر جنبه‌ی نمایشی داشت و به خاطر دموکراتیک جلوه دادن انتخابات این کشور، بود.