کمیته‌ی انتخابات امریکا: در انتخابات ریاست‌جمهوری تقلب نشده است

صبح کابل
کمیته‌ی انتخابات امریکا: در انتخابات ریاست‌جمهوری تقلب نشده است

مقام‌های رسمی کمیته‌ی انتخابات امریکا، ادعای دونالد ترامپ را مبنی بر تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور، رد کرده اند.

به نقل از بی‌بی‌سی، کمیته‌ی انتخابات امریکا، با نشر بیانیه‌ای اعلام کرده است که هیچ سندی مبنی بر تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری وجود ندارد.

در این بیانیه آمده است، هیچ سندی موجود نیست که نشان بدهد سیستم‌ رای‌گیری سبب حذف، تغییر یا خدشه‌دار شدن آرا شده باشد.

در بیانیه‌، هم‌چنان ادعای حذف ۲٫۷ میلیون رای دونالد ترامپ رد شده است.

دونالد ترامپ، پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا، هم‌واره از پذیرفتن نتیجه‌ی انتخابات خودداری کرده و بدون ارایه‌ی هیچ مدرک و سندی، گفته که در انتخابات تقلب شده است.

تا اکنون بیش از ۹۶ درصد آرای مردمی انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا شمارش شده و جو بایدن در آرای عمومی و آرای کالج الکترال از دونالد ترامپ، پیشی گرفته است؛ اما دونالد ترامپ این نتیجه‌ را نمی‌پذیرد.

جو بایدن روز شنبه (۱۷ عقرب)، پس از آن که رای الکترال ایالت پنسیلوانیا را از آن خود کرد، با ۲۷۳ رای الکترال، برنده‌ی انتخابات شد. پس از پیروزی جو بایدن، نامزد حزب دموکرات، بسیاری از سیاست‌مداران امریکایی و جهان، انتخاب او را به عنوان رییس‌جمهور و معاون او کاملا هریس را به عنوان معاونش، تبریک گفته اند.

تبریکی‌ رهبران و سیاست‌مداران جهان، هنوز هم ادامه دارد و در تازه‌ترین مورد، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی چین پیروزی آقای بایدن را تبریک گفته است. شماری از کشورها پیروزی جو بایدن را تا هنوز هم تبریک نگفته اند و منتظر نتیجه‌ی پایانی انتخابات امریکا استند.

پس از ادعای ترامپ در باره‌ی تقلب در انتخابات امریکا، شماری از جمهوری‌خواهان از ترامپ حمایت کردند و شماری از او خواستند نتیجه‌ی انتخابات را بپذیرد.

انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا به تاریخ ۱۳ عقرب برابر با سوم نوامبر برگزار شد. جو بایدن نامزد حزب دموکرات، با گرفتن آرای لازم الکترال برای ریاست‌جمهوری، توانست دونالد ترامپ، رییس‌جمهور و نامزد حزب جمهوری‌خواه را شکست بدهد و به عنوان رییس‌جمهور امریکا انتخاب شود.

جو بایدن قرار است ۲۰ جنوری ۲۰۲۱ مراسم سوگند خود را برگزار کند و تا آن وقت، دونالد ترامپ رییس‌جمهور امریکا باقی می‌ماند و بایدن به عنوان رییس‌جمهور منتخب شناخته می‌شود.