پایان عصر کاسترو؛ رائول کاسترو از رهبری حزب کمونیست کوبا کناره‌گیری می‌کند

صبح کابل
پایان عصر کاسترو؛ رائول کاسترو از رهبری حزب کمونیست کوبا کناره‌گیری می‌کند

رائول کاسترو، برادر کوچک‌تر فیدل کاسترو و رهبر برحال حزب کمونیست کوبا، اعلام کرده است که از رهبری این حزب کناره‌گیری می‌کند.

به نقل از آسوشتیدپرس، رائول کاسترو، روز جمعه (۲۷ حمل/۱۶ اپریل)، در گشایش هشتمین کنگره‌ی حزب کمونیست کوبا، اعلام کرد که از رهبری این حزب کناره‌گیری می‌کند و رهبری کوبا را به نسل نوین کوبایی‌ها واگذار خواهد کرد.

رائول کاسترو که ۸۹ سال سن دارد، برادر کوچک‌تر فیدل کاسترو رهبر پیشین کوبا است. او در سال ۲۰۰۶ میلادی پس از آن‌که فیدل کاسترو بیمار شد، رهبری کوبا را به عهده گرفت و دو سال بعد، در انتخابات ریاست‌جمهوری به گونه‌ی رسمی رییس‌جمهور شد و در سال ۲۰۱۱ نیز رهبر حزب کمونیست این کشور که تنها حزب حاکم در کوبا است، شد.

رائول کاسترو در جریان اعلام کناره‌گیری خود از رهبری حزب کمونیست، تاکید کرد ماموریت خود را در کوبا به انجام رسانده و از آینده‌ی این کشور، مطمین است.

هرچند او در این سخنرانی‌ خود از کسی نام نگرفت که رهبری حزب کمونیست کوبا را به عهده بگیرد؛ اما احتمال می‌رود میگل دیاز کانل که در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۸ رییس‌جمهور کوبا شده بود، جانشین او در رهبری حزب حاکم این کشور شود.

پیش از آغاز نشست کنگره‌ی حزب کمونیست، عکس‌هایی از سوی خبرگزاری رسمی این کشور نشر شد که میگل دیاز کانل همراه با رائول کاسترو وارد محل برگزاری این نشست شد.

میگل دیاز کانل که سومین رییس‌جمهور کوبا در شصت سال گذشته است، فعالیت سیاسی خود را از سازمان جوانان حزب کمونیست آغاز کرد و در ارتش رشد کرد و به سازمان‌های محلی راه یافت و از این راه مورد توجه رائول قرار گرفت. هرچند او از نسل بعد از انقلاب کوبا است؛ اما قدم به قدم در نظام کمونیستی فیدل کاسترو و رائول کاسترو رشد کرده است.

روابط میان امریکا و کوبا در زمان ریاست‌جمهوری باراک اوباما، بهتر شد؛ اما دونالد ترامپ در قبال کوبا بی‌توجهی نشان داد و دوباره جو بایدن از تغییر رویکرد ایالات متحده نسبت به کوبا صحبت کرده بود؛ اما کاخ سفید اعلام کرد که موضوع کوبا از اولویت سیاست خارجی امریکا نیست.

فیدل کاسترو همراه با ارنستو چه‌گوارا و دیگر انقلابی‌ها، در سال ۱۹۵۹ میلادی توانستند حکومت فولخنسیو باتیستا را در کوبا سرنگون کنند و قدرت سیاسی در این کشور را به دست بگیرند. او از سال ۱۹۵۹ تا ۱۹۷۶ به عنوان نخست‌وزیر و از ۱۹۷۶ تا سال‌ ۲۰۰۶ به عنوان رییس‌جمهور کوبا فعالیت کرد و پس از آن، قدرت را به برادر کوچک‌ترش، رائول کاسترو سپرد و با کناره‌گیری رائول کاسترو، دوران کاسترو در کوبا به پایان می‌رسد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x