شاهزاده فیلیپ درگذشت

صبح کابل
شاهزاده فیلیپ درگذشت

شاهزاده فیلیپ دوک ادینبرا، همسر الیزابت دوم، ملکه‌ی بریتانیا، روز جمعه (۲۰ حمل)، در کاخ ویندزور انگلستان درگذشت.

 شاهزاده فیلیپ که در ۱۰ جون سال ۱۹۲۱ در شهر کورفوی یونان به دنیا آمد، سرانجام در سن ۹۹ سالگی درگذشت.

این در حالی است که شاهزاده فیلیپ چندی پیش در یک اقدام احتیاطی در شفاخانه‌ی خصوصی شاه ادوارد هفتم در لندن بستری شده بود. رویترز در آن زمان گزارش داده بود که دوک ۹۹ ساله کمی کسالت داشته؛ اما علایمی از بیماری کرونا در او دیده نمی‌شود.

پیشتر از آن در ۱۰ جون، آقای دوک به مناسبت ۹۹ سالگی‌اش عکسی از خود و ملکه بریتانیا را منشتر کرده بود که هردو در محوطه‌ی بیرونی کاخ ویندزور گرفته شده است.

شاهزاده فیلیپ که از خاندان سلطنتی یونان و دانمارک بود، پس از کودتا و برکناری خاندان شاهی یونان از این کشور تبعید شد. او در سال ۱۹۲۸ میلادی همراه با خانواده‌ی خود به انگلستان آمد و بعدتر در مدرسه‌ی چیم پرت تحصیل کرد.

چند سال پس از آن، به نیروهای دریایی سلطنتی برتانیا پیوست و وقتی دانشجوی دانشکده‌ی افسری بود، با شاه‌دخت الیزابت ۱۳ ساله برای نخستین‌بار ملاقات کرد. زمانی هم که از جنگ جهانی دوم زنده بیرون شد و خدمت موفقانه داشت، کم کم عاشق شاه‌دخت الیزابت شد و در سال ۱۹۴۷ میلادی در کلسیای وست مینستر ابی ازدواج کرد.

بر اساس گزارش‌ها، شاهزاده فیلیپ بیشتر از ۶ دهه به عنوان همسر ملکه بوده و او را در وظایف سلطنتی اش همراهی کرده است. هرچند فیلیپ تمایل چندانی به مسأیل سیاسی نداشته؛ اما گاهی برخی اظهارت او تنش‌برانگیز بوده است.

سرگرمی‌های او بیشتر خلبانی، نقاشی و جمع‌آوری آثار هنری بوده است. او در میانه‌ی دهه‌ی ۱۹۵۰ جایزه‌ای را زیر عنوان «جایزه دوک ادینبورگ» نیز به راه انداخت که هدف آن بیشتر تشویق و پیشرفت جوانان بریتانیا گفته شده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x